Zdjęcia „Reflektora” z Biblioteki Multimedialnej Teatru NN
Jarosław Cymerman opowie o książce pt. „Reflektor”. To opracowane i zebrane w jednym tomie materiały archiwalne i prasowe pod red. Jarosława Cymermana i Aleksandra Wójtowicza. Książka zawiera w znacznej części niepublikowane dotąd materiały zachowane w archiwum awangardowego pisma „Reflektor”, wychodzącego w Lublinie w latach 1923-1925. Zachowało się ono w zbiorach Muzeum Józefa Czechowicza, filii Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Na łamach tego periodyku w 1923 roku debiutował m. in. związany z pismem i powstałą wokół niego grupą poetycką Józef Czechowicz. W książce można znaleźć nieznane do tej pory wersje jego wierszy – m. in. niepublikowaną jeszcze nigdy pierwotną wersję słynnego „Na wsi” („siano pachnie snem”). Poza tym znajdują się w niej niewydrukowane w latach 20., z powodu zamknięcia pisma, utwory m.in. Konrada Bielskiego, Wacława Gralewskiego, Stanisława Grędzińskiego, a także Jana Brzechwy, Mieczysława Jastruna, Karola Husarskiego. Materiały te zostały uzupełnione o blok korespondencji redakcyjnej, a także prasowe wystąpienia grupy Reflektor. Wspomnimy też (w związku z minioną niedawno 150. rocznicą urodzin Wyspiańskiego) o tym, że Józef Czechowicz Wyspiańskiego cenił wysoko – inspirował się jego „duszy teatrem”, napisał wiersz o Kościele Franciszkanów w Krakowie, ale przede wszystkim niezwykły wiersz „Iliada tętni”, który wydrukował Wilam Horzyca w programie do lwowskiej inscenizacji „Powrotu Odysa” w 1932 roku.
Z inicjatywy prof. Iwony Hofman, nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek, ukazał się ostatnio tom zatytułowany „Publicystyka Leopolda Ungera. W kierunku dziennikarstwa poważnego”, którego współautorkami są Iwona Hofman, Ewelina Górka, Justyna Maguś i Magdalena Pataj. Prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS, prowadzi Pracownię Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, jest przewodniczącą Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera i sekretarzem Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Będzie też gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Wrócimy też do poniedziałkowej premiery filmu „Dziennikarz” o Leopoldzie Ungerze. Jest to pierwszy filmowy obraz koncentrujący się na pracy i życiu wybitnego polskiego dziennikarza żydowskiego pochodzenia – Leopolda Ungera, który na fali wydarzeń marcowych zmuszony był tworzyć na emigracji. Autorem obrazu jest Mateusz Kasiak, doktorant nauk o mediach Wydziału Politologii UMCS.
3 lutego w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się koncert „Piosenka jest dobra na wszystko”. W repertuarze najpiękniejszych i najpopularniejszych piosenek, m.in. z okresu 20-lecia międzywojennego, ale też z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, wystąpią uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów AKADEMIA OPEROWA Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przy towarzyszeniu orkiestry studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Zuzanny Falkowskiej. O wydarzeniu opowiedzą Monika Rokicka i Piotr Franaszek.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdj. poniżej książka pod red. red. Jarosława Cymermana i Aleksandra Wójtowicza