Zabytki z okresu wielkiej wędrówki ludów można oglądać na wystawie „Barbarzyńskie tsunami” w Zamościu. W migracji plemion barbarzyńskich, która nastąpiła między III a VI wiekiem, wzięły udział również plemiona z terenu naszego kraju, między innymi Goci i Wandalowie.
– Temu okresowi historii zawdzięczamy cenne przedmioty – mówi pracownik Muzeum Zamojskiego, Dorota Łysiak: – Te społeczności były bardzo rozwinięte, jeśli chodzi o rzemiosło. Dotyczy to garncarstwa czy metalurgii. Później, kiedy przychodzą tu Słowianie, ich kultura materialna wydaje się bardzo uboga w porównaniu z zabytkami, które możemy tutaj podziwiać. To wszystko Słowianie osiągną dopiero w kolejnych wiekach.
Na otwarciu wystawy członkowie Masłomęckiego Stowarzyszenia – Wioska Gotów w historycznych strojach serwowali tradycyjne gockie danie – gotowany w kotle gulasz i kaszę pęczak.
Organizatorami wystawy są Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski. Ekspozycja będzie dostępna do 17 marca w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”.
AlF / opr. ToMa
Fot. Aleksandra Flis