Lublinianie zdecydują o losie Górek Czechowski. Radni przegłosowali uchwałę dotyczącą organizacji referendum w tej sprawie.
Temat ten zdominował dzisiejszą (21.01.) sesję Rady Miasta Lublin.
Rozpoczęła się ona kilka minut po godzinie 9.00. Radni najpierw zajęli się porządkiem obrad. Kiedy zaproponowano włączenie do niego dyskusji, dotyczącej przeprowadzenia referendum w sprawie Górek Czechowskich, zaczęły się pierwsze kłótnie. Później radni posprzeczali się na temat tego, czy dopuścić do dyskusji mieszkańców, którzy pojawili się w sali obrad i ile dać im czasu na wypowiedź.
W końcu po około półtorej godziny rozpoczęła się dyskusja, która od początku budziła spore emocje. Debata nie dotyczyła jednak tego, czy referendum jest potrzebne, ale jak i czy w ogóle zabudować Gorki Czechowskie.
Mówili o tym mieszkańcy: – Mieszkamy w mieście, które się dusi. Chcemy zostawić ten teren jako park naturalistyczny bez jakiejkolwiek zabudowy.
– W referendum mieszkańcy będą jednak wybierać pomiędzy dwoma rzeczami – mówi przewodniczący klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka, Michał Krawczyk. – Pytamy lublinian, czy wyrażają zgodę na to, aby obecną możliwość zabudowy komercyjnej, sportowo-rekreacyjnej i usługowej 30% Górek Czechowskich, zamienić na możliwość zabudowy mieszkalno-usługowej, w zamian za urządzenie parku przez właściciela tego terenu na pozostałych 75 hektarach i przekazania go za złotówkę miastu.
Wynik referendum nie oznacza jednak zmiany sposobu zagospodarowania Górek Czechowskich. O tym zadecydują miejscy radni.
– Referendum jest przedwczesne. Najpierw trzeba zbadać, jak zagospodarowanie tego obszaru wpłynie na zdrowie mieszkańców Lublina – uważa przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Gawryszczak. – Ogłoszenie referendum, w momencie kiedy nie wypowiedzieli się fachowcy od przyrody, jest działaniem bez odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy zmiana taka wpłynie na polepszenie lub pogorszenie jakości powietrza w Lublinie? Powinny się odbyć szerokie konsultacje, ale z udziałem fachowców.
Przedstawiciele właściciela tego terenu, firmy TBV, zwracają uwagę na to, że meritum sprawy leży jednak zupełnie gdzie indziej. – Deweloper już może Górki Czechowskie zabudować – mówi pełnomocnik firmy TBV , mecenas Krzysztof Klimkowski. – Plan zagospodarowania, który obecnie obowiązuje, pozwala na zabudowę 30 hektarów terenu. Meritum sprawy nie jest to, czy będą one zabudowane, ale w jaki sposób. 75 hektarów to jest teren Łazienek Królewskich – olbrzymi park, którego na dobrą sprawę w innych miastach nie ma. Byłaby to wizytówka Lublina, miejsce sportu i rekreacji.
Ostatecznie miejscy radni przyjęły uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Zaplanowano je na 7 kwietnia 2019 roku. Za uchwałą w sprawie referendum zagłosowało 18 radnych z klubu Krzysztofa Żuka. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości.
Referendum kosztować będzie od 350 tys. do 500 tys. złotych. Żeby było ono ważne, musi wziąć w nim udział przynajmniej 30% z 260 tysięcy uprawnionych do tego osób.
Fundacja Wolności przypomniała, że w ogólnopolskim referendum z 2015 roku frekwencja w Lublinie wyniosła 9,31 procent.
MaTo / PaSe / opr. ToMa
Fot. i film Przemysław Guzewicz
CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z Górkami Czechowskimi?