Chełm: w ramach współpracy z Łuckiem wyremontują Kolejową

img 20190103 111524

Chełm i Łuck będą współpracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu transgranicznym. Prezydent Chełma – Jakub Banaszek i mer miasta Łuck – Hryhorij Pustowit – podpisali umowę partnerską.

– W wyniku tej umowy zostaną wyremontowane kluczowe dla ruchu granicznego ulice w obu tych miastach – informuje zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Chełm, Kamil Choma. – W Chełmie będzie to fragment ulicy Kolejowej, od placu Dworcowego do ulicy Przemysłowej. To w sumie około 1,5 kilometra trasy. Ulicą Kolejową można dojechać do przejazdu drogowego, tak zwanego „kowelskiego”, który prowadzi dalej do Dorohuska. Natomiast w Łucku zostanie wyremontowana jedna ulica i wymieniona sygnalizacja świetlna na kilku skrzyżowaniach. Poprawi się jakość drogi i bezpieczeństwo podróżujących. Obecnie te ulice są w złym stanie. Mają wiele ubytków i nierówności, które trzeba poprawić.

– Cieszymy się, że możemy zacząć współpracę. To dla obu miast bardzo ważne wydarzenia. Ale to kolejny etap, wierzę, że nie ostatni, współpracy, która już trwa i układa się bardzo dobrze – stwierdza prezydent Chełma, Jakub Banaszek. – Chcielibyśmy tę współpracę wznieść na kolejne, wyższe tory i ją rozszerzać, bo zależy nam na naszych partnerach z Łucka i całej Ukrainy. Chełm cały czas będzie otwarty na wspólne projekty infrastrukturalne i drogowe, również te niskoemisyjne.

– To bardzo ważny projekt dla naszego miasta – mówi mer Łucka, Hryhorij Pustowit. – Dla nas jest ważne, że nie tylko wymieniamy się doświadczeniem z polskim partnerem, ale także, że nasza infrastruktura drogowa będzie dzięki temu lepsza. Projekt pozwoli nam również usprawnić system sygnalizacji świetlnej na ulicach naszego miasta. Wyremontowana zostanie ulica Rówieńska.

– Bardzo liczymy na doświadczenie naszych chełmskich kolegów. Dla naszej strony polskie doświadczenia są bardzo cenne. Przyjeżdżając do Chełma, uczymy się dobrych praktyk, a później staramy się wdrożyć w Łucku. Dla przykładu, kilka lat temu byłem z wizytą w chełmskiej sortowni śmieci, a później zbudowaliśmy taki zakład w Łucku, właśnie na wzór tego w Chełmie – dodaje mer Łucka.

Projekt będzie realizowany w tym i przyszłym roku. Łączna wartość inwestycji to 10 milionów złotych, z czego 90% procent będzie finansowane z funduszy unijnych.

MaK / opr. ToMa

Fot. Magdalena Kowalska

Exit mobile version