„Chrześcijanie w świecie islamu. Dialog – posłannictwo – świadectwo” – to tytuł dwudniowej konferencji, jaka odbywa się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wzajemne relacje pomiędzy wyznawcami tych dwóch religii od szeregu lat budzą emocje. Gdzie upatrywać źródeł napięcia i czy jest szansa na wzajemny dialog oraz poprawę relacji – Wojciech Brakowiecki pytał o to profesora Eugeniusza Sakowicza.
Czy świat islamu i chrześcijaństwa w dzisiejszych czasach można łączyć?
– On już jest złączony od powstania islamu. Koegzystujemy od 1500 lat, czyli współistnienie nie jest nowym doświadczeniem. Islam, jako świat agresji, jest nieprawdziwym stereotypem. Nie można postrzegać całości przez pryzmat kilku procent uzbrojonych w nienawiść. Ułamek związany z przemocą rzutuje na opinię o wszystkich. Żeby wyzwolić się z tego stereotypu, trzeba posiadać wiedzę czerpaną z różnych źródeł i być realistą. (…) Muzułmanie i chrześcijanie się spotykają, wspólnie podejmują działania w skali światowej, są zatroskali o rodziny, małżeństwa i pokój. Nie ma jednego obrazu ani chrześcijanina, ani muzułmanina. Największą trudnością w tej relacji są politycy, którzy bywają reżyserami tych stosunków – uważa prof. Sakowicz.
Chrześcijanom w świecie islamu nie żyje się łatwo, bardzo łagodnie można określić to jako dyskryminację.
– Chrześcijanie są w stanie wyjścia, jest exodus chrześcijan z państw kultury islamu. W ten sposób ich świat staje się zubożały – mówi Eugeniusz Sakowicz.
Jaka przyszłość czeka te dwa światy?
– Nie ma innej drogi niż droga spotkania, rozmów i odważnego przeciwstawiania się przemocy płynącej z obu stron. Konieczne jest, aby widząc wspólne wartości, stanąć ramię w ramię i zacząć się o troszczyć o dobro czy życie ludzkie. Koncentrując się na dobru wspólnym nie pozabijamy się. Zaś koncentracja wyłącznie na własnym interesie jest drogą ku przepaści – dodaje prof. Sakowicz.
Jutro (26.01) w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kolejny dzień konferencji „Chrześcijanie w świecie islamu”. Jej szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej uczelni.
WB / opr. KS
Fot. pixabay.com / kul.pl