Od początku 2019 roku pacjenci mogą realizować e-recepty. O ułatwieniach w realizacji świadczeń mówi „Gość Radia Lublin” Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Izby Aptekarskiej. Z gościem rozmawiał Wojciech Brakowiecki.
Czym jest e-recepta?
– E-recepta to przekaz elektroniczny. Jeżeli lekarz wystawia e-receptę to pacjent otrzymuje wydruk informacyjny zawierający m.in. kod kreskowy, a także dawkowanie poszczególnych produktów – wyjaśnia Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Izby Aptekarskiej. – Wizualnie wydruk ten będzie bardzo podobny do dotychczas obowiązującej recepty. Z nim pacjent powinien zgłosić się do dowolnej apteki, farmaceuta odczytuje kod kreskowy, który łączy go z platformą internetową Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, gdzie recepta jest już zdeponowana i można ją realizować.
Co z przedłużeniem realizacji recepty?
– Wielu pacjentów mając choroby przewlekłe i będąc pod kontrolą lekarza, potrzebuje kontynuacji leczenia – teraz nie trzeba rejestrować się w przychodzi i stać w kolejce – wyjaśnia Barszcz. – Lekarz po kontakcie z pacjentem, bez jego obecności, może wystawić e-receptę, a później przesłać mu elektronicznie informację, którą w gabinecie dostałby w postaci wydruku. Jednak taką możliwość mają ci pacjenci, którzy uruchomią tzw. internetowe konto pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, jedynym warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego.
Czy starsi pacjenci sobie poradzą?
– Najczęściej pacjenci i tak muszą być u lekarza, czyli mogą pobrać fizycznie wydruk informacyjny, z którym udadzą się do apteki. Jednak wydruk ten, po realizacji recepty, wraca do pacjenta – zaznacza prezes Lubelskiej Izby Aptekarskiej.
– System rozpoczął pracę z dniem 1 stycznia. Do tego dnia wszystkie apteki winny być podłączone do systemu, aby móc realizować elektroniczne recepty – dodaje Tomasz Barszcz. – Wiemy, że już wcześniej na terenie województwa lubelskiego e-recepty w trybie pilotażowym były wystawiane i realizowane. Teraz jedynie wszedł w życie obowiązek podłączenia się do systemu, by pacjent w każdej placówce mógł zrealizować taką receptę.
Recepty papierowe mogą być wystawiane jeszcze do końca tego roku.
WB / opr. KS
Fot. PaW