Zajęcia teoretyczne oraz warsztaty poświęcone diecie bezglutenowej przygotowuje Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Rozpoczynający się właśnie projekt ph. „Dieta bezglutenowa bez przeszkód – jedz zdrowo i smacznie” jest kierowany przede wszystkim do osób dotkniętych celiakią oraz ich rodzin.
Celiakia to trwała nietolerancja glutenu. Jej objawami mogą być bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, ale także problemy skórne. – Najważniejszym środkiem zaradczym jest ścisła dieta – podkreśla dr Małgorzata Kostecka z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Projekt jest skierowany do wszystkich osób zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego, które mogą być chore na celiakię, mieć nietolerancję glutenu, być na diecie bezglutenowej z innych przyczyn lub mogą mieć członka rodziny chorego lub być opiekunem takiej osoby. Naszym celem jest pomoc w komponowaniu diety. Temu służą np. zakupy kontrolowane. Chcemy także uczyć m.in. gotowania – zapowiada. – Dieta bezglutenowa nie jest bezpieczna jeżeli jest układana samodzielnie. W projekcie przewidziane są więc konsultacje z dietetykiem. Będą warsztaty teoretyczne (kwiecień) i praktyczne tj. kulinarne (wrzesień). Finałem naszych działań będzie wydanie książki kucharskiej pt. „Gotuj bezglutenowo” (październik 2020 rok).
– Najbardziej powszechnymi objawami celiakii są dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Mogą się pojawiać także niedobory pokarmowe – np. żelaza czy witamin z grupy B – wymienia dietetyk Marta Kusiak. – Celiakia objawia się uszkodzeniem kosmków jelitowych, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W przypadku uczulenia na gluten mamy typowo alergiczne objawy – pokrzywka i świąd, a także zaburzenia krążeniowo-oddechowe. Bardzo istotna jest wnikliwa diagnostyka oraz dobry wywiad żywieniowy i lekarski. Wysypka skóra często utożsamiana jest z koniecznością ograniczenia glutenu. Bez badań nie należy się tego podejmować, ponieważ zdrowy pacjent może w ten sposób nabyć wtórną nietolerancję. Produkty glutenowe to te zbożowe i pełnoziarniste, z więc źródło m.in. witamin. Rezygnowanie z glutenu bez głębszej diagnostyki może więc prowadzić do niedoborów pokarmowych.
– Do diagnozy konieczne są dodatkowe badania specjalistyczne – wyjaśnia lekarz Agnieszka Cabanek, specjalista chorób wewnętrznych. – Chodzi o oznaczenie przeciwciał swoistych dla celiakii. W czasie gastroskopii pobierane są wycinki z przewodu pokarmowego, by ocenić stopień uszkodzenia błony śluzowej jelita. Pacjent nie powinien sam decydować o eliminacji glutenu.
W sumie w bezpłatnych zajęciach może wziąć udział 100 osób. Zapisy są przyjmowane pod adresem e-mailowym celiakia.projekt@gmail.com.
Szacuje się, że w Polsce na celiakię cierpi około 400 tysięcy osób.
SuPer / opr. MatA
Fot. www.up.lublin.pl