Już działa Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie

pm symulmed017

2019-01-30T12:34:23:30 , Fot. Piotr Michalski WSEI . Centrum Symulacji Medycznych .

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej otworzyła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. W obiekcie zostały odwzorowane sale szpitalne, są fantomy i specjalistyczny sprzęt medyczny. To wszystko ma sprawić, że przyszli pielęgniarze i pielęgniarki będą lepiej przygotowani do pracy przy pacjentach.

Pierwsi studenci poznali już możliwości centrum. Zajęcia poprowadził dla nich instruktor i pielęgniarz – Mariusz Sutryk. – Tu można nauczyć się reagowania w nagłych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia chorych.

– Centrum jest przystosowane do symulacji wysokiej wierności osoby dorosłej, 1-rocznego oraz 12-letniego dziecka – tłumaczy Marta Czekirda, dyrektor obiektu. – Symulator potrafi m.in. kaszleć i mówić. Możemy wysłuchiwać szmery sercowe, osłuchiwać płuca oraz np. cewnikować pacjenta. Ten może mieć drgawki i wymioty. Nie zapominajmy jednak, że fantom nigdy nie zastąpi człowieka.

– Tu realne sytuacje ćwiczymy bez stresu, aby teraz zdobyte doświadczenie wykorzystywać później w rzeczywistych przypadkach – zauważa Ilona, studentka pielęgniarstwa. – To przedsmak tego, jak będzie wyglądała nasza praca w przyszłości – dodaje Blanka, która również studiuje pielęgniarstwo. – Uczymy się pod okiem profesjonalistów.

– Nasz instytut był parterem w tym projekcie. Lekarze mają centrum stymulacji w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Uzupełnieniem możliwości kształcenia jest ośrodek dla pielęgniarek – podkreśla Lech Panasiuk, dyrektor Instytut Medycyny Wsi w Lublinie.

– Takie centra symulacji powstają dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia – zaznacza Mirosław Jarosz, rektor WSEI w Lublinie. – Tu odbywa się nauczanie personelu medycznego na najwyższym poziomie.

– To dla uczelni bardzo ważna inwestycja – podsumowuje Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. – Stworzenie takiego centrum to wielka szansa dla przyszłych pielęgniarek oraz pielęgniarzy.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie kształci obecnie około 1800 osób na kierunku pielęgniarstwo. Uczelnia prowadzi też nauczenie w języku angielskim.

MaK / opr. MatA

Fot. Otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych, Lublin, 30.01.2019, fot. Piotr Michalski

CZYTAJ TAKŻE: Centrum Symulacji Medycznej – nowa jakość kształcenia w Lublinie

Exit mobile version