„Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe”. Program wspierający koła gospodyń wiejskich

cooking 2132873 960 720 2

Program „Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe” przygotowany przez Agencję Rozwoju Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca gospodynie wiejskie do rejestrowania swoich kół w celu pozyskania funduszy na działalność. W powiecie tomaszowskim zarejestrowało się ich 85 – co pod względem liczby zarejestrowanych czyni go drugim powiatem w Polsce.

Wczoraj (14.01) w Tomaszowie Lubelskim z gospodyniami spotkała się wiceminister Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. – Oprócz tego wsparcia finansowego systemowego od 3000 do 5000 złotych rocznie, panie są całkowicie niezależne i mogą realizować się w swoich celach statutowych – o korzyściach z rejestracji mówi wiceminister Andżelika Możdżanowska.

– Zdecydowałyśmy się na ten krok, ponieważ potrzeby naszego koła są bardzo duże – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Elżbieta Pitura z zespołu „Szarowolanki”. – Mój zespół już od ponad 23 lat ma ten same stroje. Wiadomo, że uległy jakiemuś zniszczeniu. Inwestowałyśmy w to nawet swoje pieniądze – dodaje.

– Rejestracja przebiegła sprawnie. Udało nam się złożyć wszystkie dokumenty i wnioski jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia – podkreśla Agnieszka Koper z jednego z lubelskich Kół Gospodyń Wiejskich. – Wszystko po to, by móc wyjeżdżać na różne imprezy w gminie, czy w powiecie. To jest niezbędne, więc te pieniążki się przydadzą. Jeździmy na różne uroczystości i jesteśmy współorganizatorami różnych imprez – dodaje.

– Stawiamy na integrację naszej społeczności lokalnej – zaznacza Lucyna Łasocha. – Chcemy, by młodzi i starsi wyszli z domów, a nie siedzieli przed telewizorem. W tych naszych małych społecznościach jest to bardzo potrzebne – dodaje.

– W naszej gminie do tej pory działało 15 takich kół. Po rejestracji taka sama liczba jest utrzymana, więc bardzo się z tego cieszymy – tłumaczy Joanna Kowalczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu.

– Wystarczy 10 kobiet, które stanowią o tym kole, żeby je zarejestrować – zaznacza Henryk Karwan, starosta tomaszowski. – 3000 złotych to poważna kwota dla takiej działalności – dodaje.

AlF / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version