Do samorealizacji i wcielania w życie własnych pomysłów przekonują swoich rówieśników uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu poprzez projekt „Drogowskaz Mistrzostwa Finansowego”.
Inicjatywa powstała w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Ma pokazać między innymi, że zarabianie na swoich pasjach jest możliwe. W ramach projektu w Zamojskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi.
Projekt, który rozwiąże problemy młodych
– Zastanawialiśmy się nad problemami młodych ludzi – wyjaśnia Mateusz Grzyb, współautor projektu. – Są nimi przede wszystkim pieniądze – zarabianie i zarządzanie nimi oraz ścieżka, którą można podążać w życiu. Nasz projekt to sklejenie tego w całość.
– Chcemy przekazać wiedzę, dzięki której będą mogli wprowadzić idee w życie i realizować je – zaznacza Karolina Mazurek, współorganizatorka projektu. – Projekt powstał, by młodzi ludzie mieli świadomość oszczędzania oraz ekonomii, ponieważ wejście w dorosłość nie jest proste.
– Wspólnym mianownikiem naszych prelegentów jest to, że osiągnęli sukces, a przez swoje działania stali się znani i spełnili swoje cele – mówi Maciej Wojnar, członek grupy projektowej.
Sekret na osiągnięcie sukcesu?
– Po prostu trzeba robić to, co się lubi – przekonuje Maciej Świerczyński, dyrektor zarządzający województwa kujawsko-pomorskiego w organizacji BNI Polska. – Trzeba też wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów jak: odpowiedzialność, budowanie relacji, ciągła nauka, środowisko, w którym żyjemy i cierpliwość. Najważniejszym nie jest osiągnięcie sukcesu, lecz umiejętność powstania po porażce, bo te czekają na każdego.
Porażka daje siłę
– Jeszcze na studiach zacząłem organizować konferencje dla studentów. Drugim krokiem było założenie firmy, później kolejnej i kolejnej. Teraz jestem w tym miejscu – przyznaje Marcin Osman, właściciel firmy OSMPower.pl, wydającej książki biznesowe. – Było dużo błędów, dużo lekcji, dużo eksperymentowania oraz ciągłego uczenia się siebie – co mogę zrobić lepiej i w czym działać. Każda porażka nas czegoś uczy. Gdy upadniemy musimy wstać, a następnym razem nie upadniemy z tego samego powodu.
– Myślę, że jestem w bezpiecznej sytuacji finansowej i życiowej – przekonuje Błażej Sandomierski, 20-letni montażysta i twórca. – Robię to, co kocham i zarabiam na tym pieniądze. Bałem się liceum i końca szkoły, bo nie wiedziałem co będzie w przyszłości, ale uważam, że strach nas czegoś uczy.
„Zwolnieni z Teorii” to pierwsza w Polsce praktyczna olimpiada, a zarazem platforma, która pomaga młodzieży realizować autorskie projekty społeczne. Za zrealizowanie projektu uczestnicy otrzymują międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Autorzy najlepszych projektów otrzymują nagrodę: „Złote wilki”.
AlF / opr. KS
Fot. Aleksandra Flis