Lublin: gdzie osoba starsza może otrzymać pomoc?

woman 1246587 960 720

Pomagajmy osobom starszym – apelują przedstawiciele organizacji działających na rzecz seniorów. Zima, to czas kiedy śliskie i zaśnieżone chodniki utrudniają im przejście na przykład do lekarza, czy sklepu – mówi reprezentująca Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” – Urszula Kępczyk. – Urasta to do rangi niezmiernie dużej trudności. Bardzo pomocni w zimowych sytuacjach są wolontariusze. Ich obecność powoduje, że osoba starsza czuje się o wiele pewniej – dodaje.

– Okres zimowy to dla nas czas wzmożonych działań osłonowych. Wystarczy do nas zadzwonić i zgłosić, że jest się osobą, bądź zna kogoś, kto potrzebuje pomocy. Wtedy pracownik socjalny nawiązuje kontakt ze zgłoszonym, który potencjalnie może wymagać naszej pomocy, przeprowadza wywiad środowiskowy i adekwatnie do tego ustalany jest plan pomocy. Może być ona przeprowadzana w postaci usług opiekuńczych – pomoc w dotarciu do lekarza, czy jako wsparcie w zrealizowaniu recept – mówi Magdalena Suduł z lubelskiego MOPR-u.

Kolejną instytucją, która niesie pomoc seniorom jest Centrum Usług Socjalnych – Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie mieszczące się przy ulicy Lwowskiej 28 (tel. 81 466 55 60). – Proponujemy wsparcie w dwóch formach. Półstacjonarnej, gdzie państwo przychodzą i na miejscu korzystają z całego pakietu usług natomiast druga forma jest skierowana do osób, które nie opuszczają swojego miejsca zamieszkania. Określamy ją jako punkt domowej opieki i tym osobom świadczymy wsparcie w postaci codziennego dowozu gorącego obiadu przygotowanego u nas – mówi kierownik Ewa Danek. 

Starsze, potrzebujące osoby, w Lublinie mogą liczyć na nieodpłatną bądź częściowo odpłatną pomoc Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (ul. Marii Koryznowej 2d, tel. 81 466 53 00). Zależy to od dochodu. Darmową pomoc otrzymają osoby samotne których dochód nie przekracza 701 złotych. W przypadku rodzin, 528 złotych – w przeliczeniu na osobę.

SuPer / opr. SzyMon

Fot. pixabay.com

Exit mobile version