To miejsce, w którym osoby bezdomne mogą nie tylko skorzystać z opieki medycznej, ale także umyć się, zmienić ubranie i porozmawiać z psychologiem, czy doradcą zawodowym. W Lublinie działa łaźnia dla bezdomnych prowadzona przez Caritas.
– O potrzebie takiego miejsca mówili sami bezdomni. W naszym mieście działa wiele organizacji zajmujących się nimi jednak brakowało miejsca, gdzie mogłyby zadziać się rzeczy kompleksowe – mówi kierownik Dziennego Ośrodka Wsparcia Caritas, Magdalena Pawlak-Kozieł.
– Osoby, zanim przekroczą próg następnego pomieszczenia, którym jest świetlica wyposażona w krzesła, stoliki, biurko, aneks kuchenny w którym jest czajnik, bieżąca woda, radio, w planach mamy także montaż telewizora, muszą poddać się kontroli antydopingowej – czy są trzeźwe. Jeżeli ktoś nie spełnia tego wymogu musi pozostać w poczekalni – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – W świetlicy pracownik socjalny przeprowadza rozmowy w celu zapoznania się z gośćmi. Jest także przygotowane pomieszczenie, w którym odbywane są prywatne rozmowy z psychologiem, terapeutą, z doradcą zawodowym i społecznym. Udzielamy informacji nt. pomocy oferowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Jest też pokój, który chcemy przygotować dla osób, które podejmą walkę z bezdomnością, to właśnie w nim będą prowadzone zajęcia specjalistyczne – tłumaczy ks. Kosicki.
– Mierzymy ciśnienie, wykonujemy opatrunki, doradzamy co dalej robić z dolegliwościami zgłaszanymi przez osoby które tu przychodzą. W tym środowisku higiena jest naprawdę potrzebna. Taka łaźnia jest naprawdę niezbędna – mówi Sebastian, pielęgniarz pracujący tu jako wolontariusz.
– Zakładamy, że roczny budżet pracy z osobami bezdomnymi, to ponad 400 tys. złotych. Część środków mamy zagwarantowanych, ale około 200 tysięcy w ciągu roku brakuje nam do jego zamknięcia i profesjonalnego funkcjonowania. Dlatego prosimy i zachęcamy do regularnej pomocy. Osoby bezdomne nie tylko w zimie potrzebują wsparcia, potrzebują go przez cały rok. Pomoc mogą otrzymywać w postaci środków czystości, artykułów higienicznych, może to być również odzież – tylko bardzo prosimy o to, żeby to były rzeczy, których sami byśmy nie wstydzili się założyć – apeluje Magdalena Pawlak-Kozieł.
Jak placówkę oceniają osoby z niej korzystające? – Dają nam dobre, gorące jedzenie, sanitariaty są czyste. Tu jest bardzo dobrze – mówią.
Codziennie z oferty świetlicy lub łaźni korzysta kilkadziesiąt osób.
Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Osób Bezdomnych mieści się w głównej siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy al. Unii Lubelskiej 15 (wejście od Targu pod Zamkiem) i jest czynne 7 dni w tygodniu w godzinach od 9.00 do 17.00.
LilKa / opr. SzyMon