Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Na Majdanku zginęło około 78 tysięcy ludzi, z czego 59 tysięcy ofiar to Żydzi.
Obchody rozpoczęły się w piątek. Dziś (27.01.) zainteresowani mogli między innymi wysłuchać wykładu na temat losów żydowskich więźniów Majdanka.
Katarzyna Czernaś była jedną z osób, który przyszły dziś na teren byłego obozu koncentracyjnego. – Interesuje nas historia. Ważne, żeby istniała pamięć, aby była przekazywana innym pokoleniom, byśmy wiedzieli, co tutaj się działo. To szczególne miejsce, warte pamięci. Powinno się tutaj przychodzić
– Ta historia, mimo upływu lat, nadal w nas żyje – mówi kierownik Działu Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku, Jolanta Laskowska. – Jeśli pokażemy, że historia na nas rzutuje, że jest częścią naszych korzeni, możemy w dzisiejszym świecie zadać sobie pytanie: „jak reaguję, kiedy dzisiaj komuś dzieje się krzywda?”
W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na cmentarzu żydowskim przy ulicy Walecznych w Lublinie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci żyjącej przed wojną w mieście żydowskiej rodziny Honigsman. Upamiętnia ona członków rodziny, zamordowanych w gettach w Lublinie i Siedliszczu oraz w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze.
CZYTAJ: Odsłonięto tablicę pamięci rodziny Honigsman
Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau
MaG / opr. ToMa
Na zdj.: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Lublin, 27.01.2019, fot. Mirosław Trembecki