Miały być kursy i szkolenia, są problemy z zakupem sprzętu do ich realizacji

programista 1

Opóźnione są kursy i szkolenia, trzeba kupować także sprzęt gorszej jakości – takie problemy z realizacją dwóch unijnych projektów mają szkoły z powiatu ryckiego. Chodzi o 4 placówki i projekty opiewające łącznie na prawie 12 milionów złotych. Dotyczą one doposażenia i remontów szkół oraz organizacji szkoleń i zajęć pozalekcyjnych dla uczniów.

Brak sprzętu to opóźnienia

Ze względu na opóźnienia w rozstrzygnięciu przetargów, części sprzętu nie udało się jeszcze kupić. – Niektóre szkolenia realizujemy na starych urządzeniach, inne kursy jednak nie mogą się rozpocząć – mówi kierownik warsztatów w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach Artur Kryczka. – Mamy kursy związane z projektowaniem, które wymagają tych urządzeń. Inne zaś nie ruszyły ze względu na brak komputerów, maszyn i oprogramowania. Opóźnienia są na około rok. W 2018 powinniśmy zacząć wszystkie kursy i je skończyć, a w 2019 realizować drugą turę.

Czytaj też: Powiat rycki: unijne projekty z poważnym opóźnieniem

– Część kursów miała ruszyć z uwagi na powiązanie projektów na wyposażenie szkół i szkolenia. Jednak brakuje nam tego wyposażenia – przyznaje Marek Ochap, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Rykach. – Przy tworzeniu projektu ceny były sprzed kilku lat, dotyczyły też ciekawych urządzeń, a teraz schodzimy z jakości. Gdy rozpoczynaliśmy projekt wszystko było rozłożone w czasie, jak kolejne tury kursów na kat. C, a opóźnienia mogą spowodować, że one nie odbędą się teraz, a uczniowie klas IV nie skorzystają. Szkolenia są dla uczniów pełnoletnich, więc w tym roku części nie nagrodzimy, a w przyszłym roku będziemy brać „z łapanki”. 

Problemem są przetargi

– Są opóźnienia wynikające z braku wykonawców na rynku zarówno w zakresie prac remontowych, jak również dostawców pomocy dydaktycznych – zauważa Małgorzata Grzechnik, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach. – Zdarzają się nam przetargi, które ogłaszamy nawet po 5 razy, a opóźnienia są niezależne od nas.

Uczniowie zauważając zapotrzebowanie na kierowców robią kursy kategorii C, jednak wciąż czekaj m.in. na kursy spawacza, mimo że sprzętu do jego realizacji nie ma.

– Starostwo już rozstrzygnęło procedurę przetargową na wyposażenie pracowni komputerowej do projektowania – mówi Grzegorz Kornas, nauczyciel praktycznej nauki zawodu, koordynator szkolnych projektów. – Pozostałe sprzęty jak spawarka czy obrabiarka CNC czekają na wszczęcie procedury przetargowej. Te przeciągają się ze względu na ceny i trudności w rozstrzygnięciu wykonawców. Młodzież czeka i nie rezygnuje.

Małgorzata Grzechnik z ryckiego starostwa zapewnia, że mimo wszystko projekty uda się zrealizować w terminie. Jeden z nich ma zakończyć się w listopadzie.

ŁuG / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version