O oczy trzeba dbać. Chroń swój wzrok!

001 1147

Z roku na rok widzimy coraz gorzej – alarmują specjaliści. Już co druga dorosła osoba w Polsce ma wadę wzroku. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że kłopoty ze wzrokiem ma 1 miliard 300 milionów osób. Bardzo szybko zwiększa się liczba krótkowidzów. Co jest główną przyczyną takiego stanu rzeczy?

– Uważa się, że za rozwój krótkowzroczności odpowiadają w 2/3 czynniki środowiskowe, a tylko w 1/3 uwarunkowania genetyczne. Niekorzystnie na nasz wzrok wpływa przede wszystkim długotrwałe przebywanie przed różnego rodzaju monitorami, smartfonami i tabletami. To jest plaga naszych czasów. W polskich szkołach przybywa dzieci z krótkowzrocznością. Kiedyś takich uczniów było bardzo niewielu. Teraz niemal w każdej klasie są dzieci z taką wadą wzroku – mówi okulista Piotr Milanowski.

– Często całe dnie spędzamy przed monitorami – przyznają lublinianie. – Wymaga tego praca i nauka. A z tym związanie jest psucie się wzroku i mniej ostre widzenie.

– W Polsce około połowa krótkowidzów nie koryguje swojej wady lub robi to niewłaściwie – podkreśla Tomasz Ćwikliński, okulista z wieloletnim doświadczeniem. – Prawidłowa korekcja powoduje, że można częściowo wstrzymać szybkość postępowania krótkowzroczności. Coraz większą popularnością cieszą się soczewki kontaktowe (miękkie lub twarde). Materiały, z których są wykonywane, umożliwiają bardzo duży przepływ tlenu do oka. Niestety pacjenci często bagatelizują sam proces dopasowania szkieł i ich kontrolowania w trakcie noszenia. Spanie w soczewkach kontaktowanych jest obarczone ryzykiem infekcji. Ten całodniowy tryb nie jest więc polecany. Zaleca się używanie szkieł jednorazowych. Ważna jest także higiena. Podkreślana jest również konieczność badań okresowych oczu. Mają one na celu wykrycie chorób, które nie są zauważalne przez pacjenta, ponieważ nie dają objawów. Przykładem jest jaskra, która nie jest bolesna, a bezpowrotnie zabiera wzrok. Kontrolna wizyta powinna odbywać się raz w roku.

Oprócz regularnych wizyt u okulisty, specjaliści zalecają także odpowiednią higienę podczas pracy przed komputerem. Po każdej godzinie powinniśmy robić kilkuminutowe przerwy – tak, by nasze oczy odpoczęły.

SuPer / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version