Na cmentarzu w Puławach spoczął dziś (15.01.) architekt i urbanista Romuald Dylewski. Wybitny urbanista urodził się w Łęcznej. W 2017 roku podczas obchodów 550-lecia miasta otrzymał tytuł „Zasłużony dla miasta i gminy Łęczna”.
– Romuald Dylewski był mocno związany z naszym miastem. Jego ojciec przez wiele lat był sekretarzem miasta, a sam Romuald Dylewski przygotował w latach 80. XX wieku projekt „wielkiej Łęcznej” – wspomina zmarłego sekretarz miasta Łęczna, Jerzy Małek. – Widział Łęczną jako nowoczesne miasto. Jego marzeniem było stworzenie tu prawdziwego centrum z rynkiem i ratuszem. Tego nie udało się zrealizować.
Romuald Dylewski był zaangażowany w sprawy rozwoju przestrzennego Lublina. Zainicjował powstanie Forum Kultury Przestrzeni. Był między innymi po wojnie autorem planu rozwoju Lublina. – Był on bardzo nowatorski na ówczesne czasy – mówi prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Lublinie, Bartłomiej Kożuchowski. – Fenomen tego planu polega na tym, że w latach pięćdziesiątych, kiedy przyjechał do miasta nie było materiałów, map. Na podstawie swojego wyczucia i obserwacji terenu znakomicie odgadł strukturę terenu, geograficzne położenie. To wszystko działa do tej pory. Powinniśmy to pielęgnować – dodaje.
Romuald Dylewski był również między innymi współautorem Planu dzielnicy Żerań w Warszawie, głównym projektantem pierwszego po wojnie Planu miasta Lublina, Planu zagospodarowania Lubelskiego Zagłębia Węglowego, a także Planu rozwoju dzielnicy West Bethnal Green w Londynie.
Msza żałobna w jego intencji odbyła się w kościele p.w. św. Józefa przy ul. Filaretów 7 w Lublinie.
PaSe / opr. ToMa
CZYTAJ: Zmarł Romuald Dylewski. Miał 95 lat
CZYTAJ: Ogromna strata polskiej urbanistyki. Odszedł Romuald Dylewski
Na zdj.: Msza żałobna za Romualda Dylewskiego, Lublin, 15.01.2019, fot. Mirosław Trembecki