Lublin wynalazkami stoi! Po prezentacjach pomysłów naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – przyszedł czas na inżynierów. W Politechnice Lubelskiej zorganizowano dziś (30.01.2019) Innovation Open Day. Autorzy wynalazków mieli okazję do zaprezentowania swoich dokonań. W ciągu minionych dwóch lat na uczelni opracowano 18 nowych rozwiązań, które są już gotowe do skomercjalizowania.
– Reaktor plazmowy służy do obróbki ran drzew. Przyspiesza ich gojenie – tłumaczy Michał Kwiatkowski z Instytutu Elektrotechniki i Elektrotechnologii PL. – To pierwsze w Polsce, a może nawet na świecie takie urządzenie. Jest mobilne i działa jak opryskiwacz. Gaz procesowy stymuluje wytwarzanie tkanki przyrannej, ukorzenianie się roślin oraz kiełkowanie nasion – dodaje Joanna Pawłat, prof. Politechniki Lubelskiej.
– Ważne dla wynalazku jest to, by pojawił się na rynku w odpowiednim czasie, a więc gdy jest taka potrzeba – wyjaśnia Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. – Np. aktualnie dużo mówi się o walce ze smogiem. A my właśnie pracujemy nad rozwiązaniem, które ograniczy tzw. niską emisję w instalacjach domowych – mówi. – Naukowcy powinni nie tylko prowadzić badania naukowe, ale także intensywnie współpracować z lokalnym biznesem. Nowe rozwiązania należy dostosowywać do potrzeb rynku i konsumenta.
Kolejną innowacją jest inteligentny gorset ortopedyczny, który sam reguluje siłę nacisku na pacjenta. – Sztywna orteza nie jest wygodna dla dziecka – podkreśla dr. inż. Tomasz Giżewski z Instytutu Elektrotechniki i Elektrotechnologii PL, twórca wynalazku. – Gorset musi być funkcjonalny, a jego zadaniem jest korygowanie. W perspektywie lat użytkowania powinniśmy udoskonalać technologię – podsumowuje technik ortopeda Jacek Kowalczyk.
W ciągu roku ze stu zgłoszeń patentowych naukowców Politechniki Lubelskiej ponad 80 pomysłów przekształconych zostaje w patenty. Jednak większość z nich nie doczeka etapu komercjalizacji. Jednym z powodów jest fakt, że przedsiębiorcy wolą kupować gotowe technologie niż inwestować w nowe, które nie są jeszcze sprawdzone.
ZAlew / opr. MatA
Fot. Tomasz Maślona, SAF PL /źródło: www.pollub.pl/
CZYTAJ TAKŻE: Wynalazki z Lublina zmieniają świat