Prezydent o bezpłatnej pomocy prawnej: Najważniejsza jest jej powszechność

dariusz turecki i prezydent

– Rozwiązania zawarte w noweli ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej to element zaspokojenia potrzeby sprawiedliwości i poczucia, że żyje się w państwie praworządnym – mówił w piątek prezydent Andrzej Duda.

25 stycznia prezydent Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli lokalnych mediów. Prezydent przedstawił informacje o nowych przepisach dotyczących nieodpłatnej pomocy prawnej, którą wprowadziła, obowiązująca od stycznia tego roku, nowelizacja ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej i o edukacji prawnej.

Na ten temat z prezydentem RP Andrzejem Dudą rozmawiał redaktor Dariusz Turecki z Polskiego Radia Lublin.

Darmowa pomoc prawna

– W tej ustawie najważniejsza jest dla mnie powszechność. Każdy, kto ma problem, kto czuje, że powinien czegoś bliżej się dowiedzieć, bo np. dostał pismo z urzędu, sądu czy prokuratury, lub też ma jakieś wątpliwości związane np. z wynajęciem mieszkania i nie wie, czy umowa jest dla niego bezpieczna, może przyjść od punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, złożyć oświadczenie: „potrzebuję pomocy, nie stać mnie w tej chwili na normalną pomoc prawną, proszę o wsparcie”. Wtedy tę pomoc otrzyma. To dużo prostsza i mniej krępująca forma, niż dotychczasowy obowiązek udowodnienia swojej trudnej sytuacji materialnej. Teraz wystarczy powiedzieć: „potrzebuję pomocy, bo taką mam sytuację życiową” i otrzyma się pomoc – powiedział Andrzej Duda.

Poradnictwo obywatelskie

– Dodatkowo dochodzi nowy element – nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Działa ono w różnych trudnych sprawach, chociażby relacji ze spółdzielnią mieszkaniową, kwestii niespłaconych czynszów czy kredytów bankowych, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. W takiej sytuacji można się zgłosić do biura. Tam zbadają naszą sytuację, wytłumaczą i zaproponują możliwe rozwiązania. To jest niezwykle ważne – tłumaczył prezydent.

Nieodpłatne mediacje i edukacja

– Ustawa daje też możliwość nieodpłatnej mediacji. W trudnych sprawach rodzinnych, w przypadku różnych problemów i konfliktów można poprosić o wsparcie i zostanie ono udzielone. Wreszcie ostatni element – edukacja prawna. Obowiązek jej prowadzenia mają podmioty realizujące biura nieodpłatnej pomocy prawnej – dodał Andrzej Duda.

Na mocy nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, która była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy, od nowego roku zrezygnowano ze spisu kategorii osób, którym taka bezpłatna pomoc prawna na etapie przedsądowym przysługiwała. Dotychczas do takiej pomocy były uprawnione m.in. osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, mające Kartę Dużej Rodziny, które nie ukończyły 26 lat albo ukończyły 65 lat, kobiety w ciąży i ofiary klęsk żywiołowych.

DT / opr. ToMa

Na zdj. od lewej: red. Dariusz Turecki i prezydent Andrzej Duda / fot. nadesłane

Exit mobile version