Prowadzisz auto? Nie rozmawiaj przez telefon!

002 561

Ponad 70 kierujących w ciągu jednego dnia, którzy w nieodpowiedni sposób korzystali podczas jazdy z telefonu komórkowego, odnotowali zamojscy policjanci. Podczas ogólnopolskiej akcji „Telefony” skontrolowali 150 osób.

O wynikach akcji mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, aspirant Dorota Krukowska-Bubiło. – Przeprowadzone działania wykazały, że stosunkowo wielu kierujących nie przestrzega zakazu korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy i odrywa swoją uwagę od tego, co dzieje się na drodze, a skupia się na wykonywaniu połączeń lub pisaniu SMS-ów. Najczęstsze wykroczenia to rozmawianie przez trzymany w ręku telefon, a nie – jak zezwala na to prawo – przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Tymczasem kierowanie wymaga skupienia na drodze.

Niektórzy kierowcy przyznają, że zdarza im się prowadzić i rozmawiać przez komórkę. – Czasem po prostu trzeba odebrać. Wówczas należałoby zjechać na pobocze i zatrzymać auto. Łatwiej mają ci, których samochody na wyposażeniu mają wbudowane systemy głośnomówiące.

– Trzymanie telefonu w ręku ogranicza ruchy kierowcy. Pisanie SMS-ów jest rozpraszające. Brak obserwacji jezdni może skończyć się tragedią – ostrzega Tomasz Zabroń, instruktor nauki jazdy w jednej z zamojskich szkół. – Rozmowa w czasie jazdy rozprasza: koncentrujemy się na mówieniu i słuchaniu, a nie na kierowaniu.

– Zainteresowanie zestawami głośnomówiącymi jest małe, a nawet znikome – podkreśla Dariusz Tarko, właściciel firmy zajmującej się sprzedażą i naprawą sprzętu samochodowego. – Większą popularnością cieszą się m.in. rejestratory, CB-radia, nawigacje oraz alkomaty.

– Zestaw głośnomówiący z telefonu komórkowego, który jest zamontowany na szybie samochodu jest dobry dla użytkownika telefonu, ale nie dla osoby, która jest po drugiej stronie, ponieważ słyszy ona niewyraźnie – dodaje Rafał Waszczuk, właściciel warsztatu samochodowego. – Dobrym rozwiązaniem jest słuchawka Bluetooth.

Warto przypomnieć: za rozmowę przez telefon komórkowy w trakcie kierowania grozi 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.

AlF / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version