6 stycznia Orszak Trzech Króli znów przejdzie ulicami Lublina. Trwają ostatnie przygotowania do tego wydarzenia. W tym roku uczestnikom towarzyszy hasło „Odnowi oblicze ziemi”. To nawiązanie do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
– Mamy kilka nowości – mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej, ksiądz Ryszard Podpora. – Wciągnęliśmy fajną grupę werblistów, Poczta Polska znów przyłączyła się do nas z okolicznościowym znaczkiem. Poza tym w tym roku jest duże „przemeblowanie” orszakowe: zmiana placu i trasy. W koncepcji orszaku zawiera się też największa w Lublinie naturalna choinka, która stoi przy szopce.
O 11.15 Trzej Królowie wymaszerują sprzed ratusza, w wąskim gronie, z werblami, gwiazdą, feretronami, sztandarami i darami. O 11.30 rozpocznie się spotkanie kolędowe przy szopce. Nastąpi tam też złożenie darów Dziecięciu Jezus oraz powitanie Królów przez mieszkańców Lublina.
Sam Orszak Trzech Króli wyruszy ze skweru Witkowskiego (czyli sprzed Pedetu) w Lublinie w niedzielę o godzinie 12.20. Następnie pomaszeruje ulicą Kapucyńską, wejdzie w Narutowicza i przejdzie do ulicy Wróblewskiego. Tam będzie brama. Następnie Orszak wróci na Krakowskie Przedmieście. – Kiedy wejdziemy znowu na deptak, na ulicy Świętoduskiej będzie stała kadzielnica. Potem na balkonie cukierni powita nas Herod i pójdziemy do archikatedry. Przed nią będziemy mieli kolejną bramę. Będzie tam też stał na wysięgniku czwarty król – wyjaśnia ksiądz Ryszard Podpora.
Uroczyste nabożeństwo w archikatedrze lubelskiej rozpocznie się o godzinie 13.00. Po mszy zaplanowano wspólne kolędowanie.
Czwarty król jest związany z legendą niemiecką, według której do Betlejem wyruszyło czterech monarchów. Jeden z nich spóźnił się i dotarł do Jezusa 30 lat później, w Jerozolimie, gdy zaczynała się Męka Pańska. Ma on być więc symbolem wszystkich ludzi spóźnionych do Boga.
Scenografię Orszaku wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. – Wszystko to nasza ręczna robota. Zaczęło się od gwiazdy. Zrobił ją wujek jednej z uczennic, ale wszystkie ozdoby z materiału dziewczynka wykonywała przez 3 miesiące. Zrobiliśmy też czwartego króla. Sama jego głowa ze styropianu ma wysokość 3,5 metrów, zaś szata 10 metrów. Wykonaliśmy także 4 anioły, które znajdą się przed archikatedrą lubelską. Jeden z nich został też wyeksponowany na kartce pocztowej i znaczku – wyjaśnia Waldemar Dziaczkowski, katecheta w Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.
– Wraz z zespołem szkół plastycznych wydajemy okolicznościowe: kartę pocztową, datownik i znaczek. Autorami grafik są uczniowie i absolwenci tej placówki – mówi Jacek Welter, zastępca dyrektora Regionu Sieci w Lublinie Poczty Polskiej. – Jest to dla nas niezwykle miłe, że możemy w ten sposób włączyć się w obchody tego święta, a jednocześnie umożliwić promocję absolwentów lubelskiej szkoły, poprzez umieszczanie ich prac na kartach pocztowych.
– Jeżeli chodzi o samych Trzech Króli, doszliśmy do wniosku, że można ich postacie uczynić bardziej symbolicznymi. Przez kilka lat w jedną z nich wcielał się bezdomny. Dla osób bezdomnych była to bardzo istotna manifestacja, że pomimo biedy i wykluczenia społecznego pozostają kimś ważnym. Podkreślaliśmy w ten sposób, iż to nie pieniądze decydują o naszym człowieczeństwie – mówi ksiądz Podpora.
Teraz w postaci Trzech Królów wcielą się obcokrajowcy. Po raz kolejny królem będzie Assef Salloom z Syrii, który pojawił się po raz pierwszy w Orszaku cztery lata temu, gdy rozpoczęła się wojna w Syrii. Teraz ma nadzieję na jej koniec. – Pan Jezus urodził się u nas. Bo Betlejem było w Wielkiej Syrii, obejmującej też całą Palestynę i Liban. Mam nadzieję, że Orszak w tym roku to znak do pokoju dla Syrii.
– Podczas Orszaku Trzech Króli będziemy się angażować w służbę porządkową i wspierać prowadzenie powozów. Ale przygotujemy także gorącą herbatę dla wszystkich uczestników, żeby niezależnie od pogody mogli śmiało przyjść i świętować to przyjęcie Chrystusa w swoim życiu – stwierdza Jacek Szynkarczuk z Polowej Drużyny Sokoła.
Orszak Trzech Króli odbędzie się też w ponad 30 miejscowościach województwa lubelskiego.
W Chełmie uroczystość rozpocznie się mszą świętą w trzech świątyniach: o godzinie 12.00 w kościołach Miłosierdzia Bożego i Świętego Ducha, a o godz. 12.30 w kościele Rozesłania Apostołów. W każdym z nich będzie obecny jeden z monarchów. Następnie Orszak przejdzie ulicami miasta do szopki na placu Łuczkowskiego.
W Puławach Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godzinie 11.00 nabożeństwem w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego. Po mszy uczestnicy przejdą ulicami miasta i wrócą przed kościół.
W Zamościu uczestnicy Orszaku o godzinie 10.00 zgromadzą się w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski.
W Białej Podlaskiej Orszak Trzech Króli wyjdzie o godzinie 11.30 z parafii św. Michała Archanioła przy ulicy Pokoju i przejdzie na plac Wolności. Tam zaplanowane są jasełka.
Łącznie z Trzema Królami spotkają się mieszkańcy ponad 750 miejscowości w Polsce i zagranicą.
MaK / opr. ToMa
Fot. Magdalena Kowalska