Wszyscy użytkownicy wieczyści nieruchomości mieszkaniowych stali się ich właścicielami

home 1353389 960 720

To prawdziwa rewolucja. Od 1 stycznia 2019 roku – z mocy prawa – wszyscy dotychczasowi użytkownicy wieczyści nieruchomości mieszkaniowych stali się ich właścicielami. Tak stało się w przypadku tysięcy mieszkańców Lublina.

– Uwłaszczenie dotyczy 2,5 mln użytkowników wieczystych. Wszystkich tych, którzy są dzisiaj właścicielami swoich mieszkań albo domów, ale nie są właścicielami gruntu. To jest delikatnie mówiąc sytuacja niekomfortowa – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Różni profesorowie prawa zastanawiali się nad tą kwestią. Co się stanie jak skończy się użytkowanie wieczyste? Kto wówczas będzie właścicielem? Ten, do którego należy grunt czy właściciel mieszkania lub domu? 1 stycznia wszyscy stali się właścicielami gruntów pod domami i mieszkaniami – dodaje.

– Przekształcenie na terenie miasta dotyczy ponad tysiąca nieruchomości: 900 nieruchomości gminnych i 200 nieruchomości Skarbu Państwa – zaznacza Agnieszka Mochol-Dul, zastępca dyrektora w Wydziale Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin. – Na tych terenach mieszka około 20 tysięcy użytkowników wieczystych i dla nich w ciągu 12 miesięcy wydamy zaświadczenie o przekształceniu. Nie trzeba składać wniosku. Mamy obowiązek wydania tych zaświadczeń z urzędu – dodaje.

– Byli już użytkownicy wieczyści przez 20 lat będą wnosić opłaty przekształceniowe – tłumaczy Agnieszka Mochol-Dul. – Ta suma równa się dotychczasowej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Rada miasta podjęła uchwałę o udzieleniu bonifikat. Jeżeli ktoś będzie chciał w 2019 roku zapłacić tą jednorazową opłatę, to uzyska 60% bonifikatę. W roku 2020 będzie to 50%, a 2021 to już będzie 40%. I tak dalej, i tak dalej – dodaje.

Co z garażami? – Jeżeli garaż znajduje się w budynku mieszkaniowym wielorodzinnym, albo w domku jednorodzinny, to przekształcenie nastąpi również dla tego obiektu – podkreśla Agnieszka Mochol-Dul. – Jeżeli są to odrębne zespoły garażowe, to przekształcenie nie obejmuje tych zespołów. Jeżeli w bloku znajduje się zespół garażowy, jak również lokal użytkowy, to jest to objęte przekształceniem, natomiast te osoby nie mogą skorzystać z bonifikat. Ona dotyczy wyłącznie nieruchomości mieszkalnych – dodaje.

Z tytułu użytkowania wieczystego do gminy Lublin wpływała kwota 1 mln 500 tys. złotych. Kwota ta zmniejszy się, bo wielu mieszkańców skorzysta z bonifikaty. O jej wielkości – w przypadku gruntów gmin – decydują samorządy. W przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikata wynosi 60%.

PaSe / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version