Zamojskie Stare Miasto otrzyma specjalną ochronę?

20181112 112238 4

Zamojskie Stare Miasto być może doczeka się specjalnej ochrony z tytułu obecności na liście UNESCO. Jest już raport po listopadowych konsultacjach społecznych dotyczący projektu „Planu zarządzania dobrem światowego dziedzictwa – Stare Miasto w Zamościu”. Większość pomysłów została zaaprobowana, ale pojawiły się także uwagi.

Plan jest potrzebny

Wśród zaproponowanych działań znalazło się m.in. zagospodarowanie Pałacu Zamoyskich, ograniczenie ruchu pojazdów na Starym Mieście i renowacja zabytkowych budynków. – Plan jest ważnym dokumentem, biorąc pod uwagę rozwój miasta – mówi dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość, Joanna Rączka. – Założenia ujęte w planie zarządzania będą podstawą do sporządzania innych dokumentów m.in. programu opieki nad zabytkami, rewitalizacji czy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym.

– Plan zarządzania to dokument, który powinien powstać dla każdego miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO – przekonuje Bogusław Szmygin, profesor Politechniki Lubelskiej, zajmujący się ochroną i konserwacją zabytków. – Zamość, który jest już na niej już od 25 lat, do tej pory takiego planu nie miał. Celem dokumentu jest zapewnienie właściwej ochrony oraz znalezienie możliwości rozwoju, wygodnego i efektywnego funkcjonowania mieszkańców.

Propozycje zmian

– Zaproponowaliśmy powołanie biura miejskiego konserwatora zabytków, co formalnie na obecnym etapie nie jest możliwe – zaznacza Andrzej Kasiborski, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu. – Myślę, że jest potrzebny menadżer Starego Miasta z ramienia urzędu, który będzie znał zasoby oraz możliwości dysponowania nimi.

– W dokumencie wykazano, że na Starym Mieście istnieje potrzeba prac konserwatorskich, remontowych i rewitalizacyjnych – dodaje Joanna Rączka. – Został także poruszony temat budowy filharmonii w strefie buforowej, która spełniałaby rolę siedziby orkiestry im. Karola Namysłowskiego oraz centrum kultury. Autorzy planu są zgodni ze stanowiskiem władz miasta, że w Zamościu istnieje potrzeba stworzenia takiego ośrodka kulturalnego. Kierunki działań w aspekcie funkcjonalnym to podnoszone kwestie zmian w układzie komunikacyjnym Starego Miasta, wykorzystania strefy buforowej wokół niego oraz powiązania komunikacyjnego z zalewem. Ważną kwestią jest również odciążenie Rynku Wielkiego poprzez przeniesienie imprez na inne obszary zespołu staromiejskiego.

Plan zarządzania jest dokumentem strategicznym, który jest opracowany na okres 10 lat. O tym, czy ta wersja planu zostanie przyjęta, zadecyduje Rada Miasta podczas jednej z najbliższych sesji.

AlF / opr. KS

Fot. DySzcz

Exit mobile version