Zima a prawo pracy

002 598

W czasie niskich temperatur pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy. Jeśli praca jest wykonywana poza na dworze, niezbędny jest gorący posiłek. Przepisy dokładnie określają obowiązki wobec zatrudnionych.

Chłód daje się we znaki osobom pracującym poza budynkami, ale także i tym w niewielkich pomieszczeniach. – Pracuję w małym sklepiku. Jedna ściana to w zasadzie drzwi wejściowe. Dogrzewam się grzejnikiem elektrycznym. Kiedy wchodzi klient – całe ciepło automatycznie ucieka z pomieszczenia. Są momenty, że czuję dyskomfort. Jest zimo – przyznaje jedna z ekspedientek.

Jak radzić sobie z zimnem? – Podstawą jest gorąca herbata. Ważna jest także bielizna termiczna, ciepła kurtka oraz czapka i szalik – podkreślają lublinianie. – Najgorszy jest wiatr, który potęguje uczucie chłodu.

– W pomieszczeniach biurowych pracodawca powinien zapewnić temperaturę 18 stopni Celsjusza. Jeżeli mamy do czynienia z wykonywaniem pracy fizycznej w pomieszczeniach zamkniętych – np. w hali produkcyjnej – to temperatura powinna być tu nie niższa niż 14 stopni C – wyjaśnia Katarzyna Fałek-Kurzyna, starszy inspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie. – Pracownikom, którzy wykonują swoje zawodowe obowiązki na otwartej przestrzeni, a temperatura spada do -10° C – pracodawca ma obowiązek zapewnić gorące napoje. Jeżeli jest to ciężka praca fizyczna – niezbędna są gorące posiłki profilaktyczne. Pracodawca musi wyposażyć pracowników w ciepłą odzież, która będzie ich chroniła przed zimnem. Konieczne są także pomieszczenia do ogrzania się, a temperatura w nich powinna być nie niższa niż 16° C – dodaje. – Nieprzestrzeganie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika, a inspektor pracy ma możliwość wszczęcia postępowania, nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego od 1000 do 2000 zł. W drastycznych przypadkach może nawet skierować wniosek o ukaranie przeciwko takiemu pracodawcy do sądu karnego.

Ewentualne skargi są przyjmowane w Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie:
– bezpośrednio (al. Piłsudskiego 13)
– telefonicznie (nr tel. 81 537 11 31)
– za pośrednictwem poczty elektronicznej (kancelaria@lublin.pip.gov.pl).

SuPer / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version