03.02.2019 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

kapliczka w nowoberezowie

Na fotografii „Kapliczka w Nowoberezowie”, zdjęcie Adama Falkowskiego. Pochodzi z przygotowywanego przez „Krainę Bugu” albumu, który ukaże się pod koniec 2019 roku (materiał nadesłany)

To była wyprawa do miejsc, których czasem nie ma na mapach Google. Prowadzi do nich od kilku lat magazyn odkrywający świat na wschodnich krańcach Polski. Bohaterami „Krainy Bugu“ są mieszkający tam ludzie, ich miejsca, kultura. Żyją w rytmie, który wyznacza nadbużańska natura. Albo – związani z nią przed laty – przenoszą dziś niespieszny, uważny sposób funkcjonowania do swojego świata. W Teatrze Starym w Lubinie opowiadali o krainie Bugu malarz, Stanisław Baj, felietonistka, inicjatorka odbudowy Pałacu Cieleśnica i obecnie jego właścicielka, Barbara Chwesiuk, a także założyciel pisma, Daniel Parol. W programie przywołamy fragmenty wieczoru.

W Galerii Gardzienice w czwartek otwarta zostanie wystawa Julity Malinowskiej zatytułowana „Relokacje”. Na wernisaż zaprosi Zuzanna Zubek-Gańska, kuratorka ekspozycji.

Na scenę w CSK wraca monodram zatytułowany „Stryjeńska. Let’s dance, Zofia!”. Przypomnimy, co mówiły o jego powstawaniu reżyserka, Joanna Lewicka, Anna Duda, która napisała scenariusz, na podstawie którego przedstawienie zostało zrealizowane i aktorka, Dorota Landowska.

„Śleboda/Danutka”, to festiwal, którego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 19-24 lutego w Teatrze Starym w Lublinie. Wydarzenie ma przypomnienie dorobek i postać Danuty Szaflarskiej. Zaplanowano rozmowy przyjaciół i współpracowników, spotkania, prezentację filmów i spektakli, w których grała. Przez pięć festiwalowych dni zaprezentowane zostaną spektakle Teatru Telewizji z udziałem Szaflarskiej – m.in. „Damy i huzary” w reż. Olgi Lipińskiej, „Tango” w reż. Macieja Englerta, a także filmy – m.in. „Zakazane piosenki” reż. Leonarda Buczkowskiego, „Ile waży koń trojański” w reż. Juliusza Machulskiego, „Żółty szalik” w reż. Janusza Morgensterna, trzy odcinki serialu „Samochodzik i Templariusze” w reż. Huberta Drapelli. W programie festiwalu „Śleboda/Danutka znajduje się też inaugurujący koncert, który zagra zespół Dolina Popradu z miejscowości Kosarzyska, skąd pochodziła Danuta Szaflarska, z udziałem aktorów teatru TR Warszawa, gdzie grała. Po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda, Gong Danutki. Jej laureatem został Janusz Gajos. Gong im. Danuty Szaflarskiej poprzedza każde wydarzenie w Teatrze Starym. Po raz pierwszy aktorka, która była też pomysłodawczynią ustawienia go w tym miejscu, uderzyła w niego na pokazie filmu „Inny świat”. W programie przywołamy fragment rozmowy, jaką z Danutą Szaflarską, Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem przeprowadziła Magdalena Sendecka. Przypomnijmy – w środę mija sto czwarta rocznica urodzin aktorki, 19 lutego, w dniu rozpoczęcia festiwalu przypada druga rocznica jej śmierci.

Na program tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version