W programie proponujemy wysłuchanie reportażu Mariusza Kamińskiego pt. „Świat pani Hani”. Bohaterką reportażu jest Hanna Gumpricht – więzień getta łódzkiego i obozów koncentracyjnych, pedagog, historyk filozofii.
Na początku lat dziewięćdziesiątych na zajęciach z historii filozofii, studentom siedleckiej uczelni, Gumpricht po raz pierwszy publicznie opowiedziała o swoich żydowskich korzeniach i dramatycznych losach w czasie II wojny światowej. Wkrótce musiała opuścić Polskę i wyjechała do umierającej matki do Izraela. Po latach, jej była studentka Monika Komsta wraz przyjaciółką Joanną Świderską, postanowiły odnaleźć kobietę. Poszukiwanie przyniosło zaskakujący rezultat. Dzięki spotkaniom z przyjaciółmi i znajomymi pani Hanny odkryliśmy jej niezwykłą historię.
W audycji, dzięki uprzejmości Instytut Historii Wizualnej i Edukacji Fundacji Shoah, Uniwersytetu Południowej Kalifornii oraz Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, wykorzystano fragmenty relacji Hanny Gumpricht złożonej w 1996 roku.
A w reportażu głos zabrali:
Monika Komsta – studentka pani Hanny Gumpricht oraz jej przyjaciółka Joanna Świderska, którym autor towarzyszył w odkrywaniu losów bohaterki reportażu,
Beata Bińko – przyjaciółka pani Hani od 2000 roku, historyk, osoba która redaguje książki z historii II wojny i okresu PRL,
Aleksander Laskowski – tłumacz i muzykolog, przyjaciel pani Hani,
Anna Józwik (Zaniewska) i Monika Mokwa – sąsiadki pani Hani,
Wiera Radkiewicz-Frenkel i jej mąż Izasław Frenkel – przyjaciele pani Hani,
Kesira Adajewa – pierwsza stypendystka stypendium imienia Hesia Gumprichta oraz jej mama Luiza Adajewa.
Po godzinie 11.00 zaprasza Mariusz Kamiński.
Fot. pixabay.com