Na zdjęciu: rysunki przedmiotów i narzędzi Józefa Matczuka z Dołhobród z książki„Puhuwurim pu naszomu” /fot Grażyna Lutosławska
„Puhuwurim pu naszomu” porozmawiajmy po naszemu – tom pieśni, wierzeń i przysłów w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem, przetłumaczone na język polski, ukazał się niedawno. „Pomysł jego powstania – pisze mieszkający w Dołhobrodach malarz, Stanisław Baj, inicjator tej książki – zrodził się jesienią 2012 roku w rozmowie z Marią Strzałkowską, animatorką i opiekunką zespołu Jutrzenka z Dołhobród, kiedy to z różnych powodów jego przyszłość stała się niepewne, ale przede wszystkim, by – dopóki to jeszcze możliwe – uratować coś, co stanowi wartość tego miejsca”. Stanisław Baj opowie o tomie „Puhuwurim pu naszomu” w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
O konkursie Lubelski Bibliotekarz Roku 2018 opowie Joanna Chapska, Przewodnicząca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie.
„Szkicownik Rywki Berger” to prawdopodobnie pierwsza indywidualna wystawa lubelskiej artystki Rywki Berger. Będzie można na niej zobaczyć dziewiętnaście odbitek drzeworytów wykonanych przez artystkę we wczesnych latach 30. XX w., które były następnie drukowane w prasie. Ryfka Berger urodziła się w Lublinie, studiowała na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Mehoffera. Ilustrowała teksty Szolema Alejchema, Pereca, rysowała zaułki Lublina. Zginęła podczas likwidacji lubelskiego getta. O Ryfce Berger opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Piotr Nazaruk. Wernisaż w Bramie 21 lutego.
„W stronę krótkich form: spotkanie z Olgą Hund” odbędzie się w czwartek w Domu Słów. O wydarzeniu opowie Maciej Tuora, który także poprowadzi to spotkanie.
Na program tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.