Po raz szesnasty obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To przede wszystkim okazja, by przypominać o profilaktyce. To choroba najczęściej występująca w XXI wieku.
– Wcześniej diagnozując chorobę nowotworową dajemy sobie duże szanse na to, by się wyleczyć – mówi w rozmowie z Radiem Lublin psychoonkolog Agnieszka Plotka. – Dzisiaj wiele tego typu chorób jest w pełni wyleczalnych. Oczywiście są też takie, z którymi medycyna nie radzi sobie dobrze. Profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ daje nam szanse na zdrowie i życie – dodaje.
– Rak nie boli, natomiast każdy niepokojący objaw powinien nas skłonić do wizyty u specjalisty – podkreśla Agata Lipowska, kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.
Co drugi Polak regularnie bierze udział w badaniach profilaktycznych w kierunku wykrycia chorób nowotworowych – tak wynika z raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
– Zachęcam do skorzystania z porad specjalistów, którzy pracują w COZL – zaznacza Lipowska. – Zachęcam również do wizyt w poradniach ginekologicznych. Minimum raz w roku należy pojawić się w gabinecie i wykonać komplet badań – dodaje.
– Zapobieganie chorobie nowotworowej to przede wszystkim zmiana trybu życia, porzucenie pewnych negatywnych przyzwyczajeń między innymi dietetycznych – podkreśla Sergiusz Łukasiewicz, chirurg onkolog. – Nie jest naszą rolą głęboko zmienić życie ludzkie pod względem nawyków, ale trzeba dać jakiś impuls, który wspólnie z działaniami pozwoli w przyszłości uzyskać zdrowsze społeczeństwo – dodaje.
Kobiety najczęściej chorują na raka piersi. Co roku nowotwór ten diagnozowany jest u 18 000 pań. Badania mammograficzne zalecane są u kobiet od 50 roku życia, natomiast USG piersi powinny wykonywać panie od 25 roku życia. Dzięki USG można wykryć małe zmiany.
InYa / IAR / opr. PaW
Na zdrowie: Dzień Otwartych Drzwi w COZL, Lublin, 02.02.2019, fot. Mirosław Trembecki
CZYTAJ: Dzień Otwartych Drzwi w COZL