75. rocznica pacyfikacji wsi Borów

3118776 lg

Mija 75. rocznica pacyfikacji wsi Borów i okolic w gminie Annopol w województwie lubelskim. Była to jedna z najbardziej krwawych akcji przeciwko wiejskiej ludności polskiej w czasie niemieckiej okupacji.

2 lutego 1944 roku oddziały niemieckie oraz współpracujące z nimi oddziały tak zwanych „własowców” dokonały pacyfikacji kilku lubelskich wsi – w tym Borowa. Zginęło ponad 1000 osób, głównie kobiety i dzieci. Domniemywano, że była to zemsta za stacjonowanie oddziałów partyzanckich i współpracę miejscowej ludności z oddziałami partyzanckimi Narodowych Sił Zbrojnych.

– Nazwisk sprawców i bezpośrednich przyczyn tragedii nigdy nie udało się ustalić – mówi doktor Rafał Drabik z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W Borowie trwają uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Uczestnicy – pod pomnikiem ofiar pacyfikacji na cmentarzu w Borowie – wspólnie odmówią modlitwę i złożą wieńce.

Podczas pacyfikacji w Borowie zginęło około 300 osób. Udało się ustalić nazwiska 229 osób, z czego ponad 180 pochodziło z samego Borowa.

ZAlew / opr. PaW

Na zdjęciu pomnik ofiar pacyfikacji na cmentarzu w Borowie, fot. Epegeiro/wikipedia.org

 

POSŁUCHAJ:
Reportaż Czesławy Borowik „Odkryć prawdę”

Exit mobile version