77. rocznica powstania Armii Krajowej

rekonstrukcja partyzanci

Dziś (14.02) przypada 77. rocznica powstania Armii Krajowej. Powołana rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego AK była największą zakonspirowaną siłą zbrojna okupowanej Europy.

– Działalność Armii Krajowej to dywersja i walki partyzanckie. Obok zawodowych żołnierzy, siłą AK była lokalna ludność, znająca dokładnie teren na której przyszło jej prowadzić walkę. Doskonałym przykładem jest Zamojszczyzna – mówi historyk, dr Adam Balicki. – Możemy poszczycić się bohaterstwem naszych przodków, którzy działali w partyzantce. Zamojszczyzna to teren, gdzie były prowadzone największe w całej Europie walki partyzanckie. Przez całą okupację Niemcy nie mogli czuć się swobodnie, bo miejscowa ludność nie uległa terrorowi. Jednak odpowiedzią na opór naszych przodków był też wzmożony terror i palenie wsi. Największym wydarzeniem były walki w ramach operacji Sturmwind 2 pod Osuchami, była to druga pod względem wielkości walka partyzancka w Europie, która pokazała opór przeciwko okupantowi.

Armia Krajowa czyli Siły Zbrojne w Kraju była integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi. W momencie maksymalnej zdolności liczyła ok. 390 tys. żołnierzy, w tym blisko 11 tys. oficerów.

AK rozkazem generała Leopold Okulicki została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku.

TsF

Fot. TsF / archiwum

Exit mobile version