Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizuje bezpłatne kursy nauki języka polskiego dla studentów z zagranicy, których przybywa każdego roku. Na największej lubelskiej uczelni jest ich obecnie ponad 1600. Obcokrajowcy – chcąc kształcić się w Polsce – coraz częściej poszukują możliwości nauki i doskonalenia języka polskiego.
W wielu przypadkach to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla osób z państw azjatyckich. – Polski nie jest prostym językiem – potwierdzają studenci z Indii, Anglii i Hiszpanii. – W nauce nie brakuje nam jednak motywacji. Poznajemy też historię i kulturę. Łatwiej jest np. studentom z Ukrainy, bo język ukraiński jest bliższy polskiemu.
– Bezpłatny kurs jest organizowany po raz pierwszy. Został skierowany do wszystkich zagranicznych studentów, doktorantów i pracowników naukowo-dydaktycznych UMCS – wyjaśnia Damian Górecki z Biura ds. Obsługi Studiów i Studentów Zagranicznych UMCS. – Ma pomóc w lepszym odnalezieniu się na uczelni. Lekcje są prowadzone w pełnym wymiarze zajęć uniwersyteckich, czyli 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Będą trwały przez cały semestr letni, a poziom zostanie dostosowany do uczestników podzielonych na 25-osobowe grupy.
– W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie językiem polskim. Dotyczy to nie tylko młodych, czyli studentów, ale osób w każdym wieku. Polska stała się miejscem atrakcyjnym dla cudzoziemców. Np. dla tych, który starają się o polskie obywatelstwo, posługiwanie się polskim jest podstawą codziennej komunikacji, ale także legalizacji pobytu w Polsce – przyznaje Agata Małyska z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS. – Dla gości z Rosji, Ukrainy czy Białorusi nasz język jest w dużej części zrozumiały bez nauki. Rozumienie to jednak nie to samo co posługiwanie się. Dla Chińczyków natomiast nauka polskiego jest ogromnym wyzwaniem. Nie brakuje im jednak wytrwałości. Kurs jest okazją do nauki od podstaw oraz do poznania innych.
Zgłoszenia są przyjmowane w Biurze ds. Obsługi Studiów i Studentów Zagranicznych UMCS w Domu Studenckim „Grześ” przy ul. Langiewicza 24 w Lublinie.
SuPer / opr. KS / MatA
Fot. www.umcs.pl