Dają życie i naturalne lekarstwa. Ich ochrona jest zaskakująco prosta!

mmska

„Chrońmy Pszczoły One Ochronią Nas” – pod takim hasłem w Pszczelej Woli odbywa się X Lubelska Konferencja Pszczelarska. Bierze w niej udział ponad 400 uczestników. To praktycy i naukowcy, którzy, m.in. prowadzą duże pasieki albo zajmują się badaniami chorób pszczół. Największe zagrożenia to choroby i chemizacja.

Produkty pszczele – lek na wszystko

Uczestnicy mają okazję do zapoznania się z aktualną sytuacją i zmianami w sektorze pszczelarstwa, a przede wszystkim zastanawiają się, jak pomóc pszczołom, by nie zabrakło miodu. Ma on właściwości prozdrowotne, jest naturalnym lekarstwem leczącym przeziębienia i inne dolegliwości.

– Miód jest skoncentrowanym roztworem cukrów, ale najważniejszym jest, że są to głównie cukry proste, stanowiące surowiec energetyczny dla organizmu – mówi Elżbieta Gajowiak, technolog produktów pszczelich. – To niezbędne do odżywiania. W miodzie mamy dużo glukozy, czyli cukru, którym niemal wyłącznie odżywia się mózg człowieka.

Pszczoły, czyli cenne zapylacze wytwarzają nie tylko miód, ale również inne wartościowe produkty pszczele, jak propolis, mleczko czy pyłek kwiatowy.

– Pyłek, który pszczoły formują w owalne twory i przynoszą do ula, może być wykorzystywany do suplementacji diety w witaminy, mikroelementy i aminokwasy – podkreśla dr hab. Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Pyłek jest bogaty w to, czego brakuje w miodzie – to wszystkie substancje potrzebne do funkcjonowania organizmu, regulujące procesy z nim zachodzące, np. decydujące o naszej odporności.

Jak chronić pszczoły?

Przede wszystkim należy przestrzegać zasad stosowania środków ochrony roślin i sadząc rośliny miododajne. – Skupiamy się na tym, by nie stosować środków chemicznych w sposób nieuprawniony, mogący zaszkodzić pszczołom – podkreśla Piotr Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy. – Powinniśmy też pójść dalej – poza nieszkodzeniem pszczołom – powinniśmy im pomagać. Można to robić poprzez zmianę nasadzeń w naszych ogródkach (iglaki musiałyby ustąpić miejsca roślinom dostarczającym pyłku), zwrócić uwagę na nasadzenia przy drogach, pozostawić część działki z dziką roślinnością.

Śmiertelne zagrożenie dla pszczół stanowią chemiczne opryski. Dlatego wszelkie zabiegi powinny być wykonywane wieczorem, po oblocie pszczół.

Konferencja Pszczelarska w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego W Pszczelej Woli potrwa do niedzieli.

MMaks / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version