Dziś (19.02) można zaobserwować superksiężyc, czyli największą i najjaśniejszą pełnię księżyca w roku. Zjawisko powstaje, gdy nasz satelita jest w pełni i jego pozycja jest maksymalnie zbliżona do ziemi.
– Superksiężyc to zjawisko wyjątkowe – mówi Milena Ratajczak z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. – Czasami się zdarza, że księżyc jest nieco bliżej ziemi i wtedy jest on nieco większy pod względem swoim rozmiarów kontowych, czyli tarcza jest większa w porównaniu do zwykłej pełni. Wtedy jest on jaśniejszy i bardziej spektakularny dla osób, które mogą go ogląda.
Zjawisko będzie można obserwować przez całą noc. Dziś nad Polską, poza superksiężycem, gołym okiem zobaczymy również inne ciekawe – choć nieco bardziej pospolite – obiekty zimowego nieba. Wśród nich znajduje się gwiazdozbiór Lwa i Oriona z słynnym Pasem Oriona. Tuż po zachodzie słońca dobrze widoczna będzie również Wenus.
– Nawet gołym okiem możemy obserwować te zjawiska, im jesteśmy dalej świateł miasta tym lepiej – dodaje Milena Ratajczak.
Według synoptyków dziś wieczorem i w nocy, pomimo częściowego zachmurzenia, będzie można obserwować superksiężyc. Najlepsze warunki do nocnych obserwacji będą mieli mieszkańcy Polski centralnej, południowej i południowo-wschodniej.
RL / IAR
Fot. Piotr Michalski