Eksperci przyjrzą się życiu roztoczańskich wilków i rysi

rys

Wilki i rysie w Roztoczańskim Parku Narodowym pod okiem ekspertów. Wybrani przedstawiciele gatunków są odławiani i zaopatrzeni w obroże z nadajnikiem GPS, które pozwalają poznać szczegóły ich życia. Jak podkreślają uczestnicy projektu, to bardzo trudne zadanie, ponieważ oba te gatunki są wyjątkowo ostrożne i stronią od ludzi.

Obroże telemetryczne pomogą określić zakres terytoriów, miejsca rozrodu i wychowu młodych, aktywność i trasy wędrówek. Przede wszystkim jednak mają się przyczynić do zwiększenia skuteczności ochrony gatunków.

Badania w Roztoczańskim Parku Narodowym prowadzą jego pracownicy wspólnie z naukowcami ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Do tej pory, dzięki systemowi wideopułapek oraz badaniom genetycznym, ekspertom udało się zbadać liczebność i strukturę socjalną wilków i rysi. Właśnie dzięki fotopułapkom, po kilkunastomiesięcznych przygotowaniach, udało się ostatnio wytropić i zaobrączkować sześcioletniego samca jednego z wilczych stad na Roztoczu. Założona mu obroża sama odpadnie za rok.

AlF

Fot. pixabay.com

Exit mobile version