Centrum Badawczo-Rozwojowe powstanie na terenie Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. Inwestycja ma kosztować ponad 50 milionów złotych. będą tam realizowane badania z zakresu nawozów i biotechnologii.
Umowę na dofinansowanie tego przedsięwzięcia kwotą ponad 20 milionów złotych ze środków unijnych podpisano w środę w Warszawie.
Tak naprawdę niewiele wiadomo, czym konkretnie będą zajmowali się naukowcy. W środę prezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Krzysztof Bednarz mówił ogólnie o znaczeniu takiego centrum dla całej Grupy Azoty. – Dla mnie jest bardzo istotne to, że można się konsolidować i podejmować wspólne działania w ramach całej Grupy, niezależnie od lokalizacji. Należy iść dalej w tym kierunku. Mamy to tutaj na przykładzie instalacji, która pozwoli rozwiązywać problemy w ramach całej Grupy Azoty, a umiejscowiona jest w Puławach.
– To ogromnie ważne przedsięwzięcie, które pozwoli na dalszy rozwój spółki – ocenia przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Zakładów Azotowych „ Puławy” S.A., Sławomir Wręga. – Obecnie, aby nie zostać w tyle, kupujemy technologię. A celem utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego jest dopracowanie się własnych technologii. Laboratorium będzie zlokalizowane w budynkach po niefunkcjonującej wytwórni nadtlenku wodoru. Będzie to nowa jakość; jakość, jakiej dzisiaj w Grupie Azoty nie ma.
– Mamy za mało informacji, żeby ocenić tę inicjatywę – mówi natomiast Piotr Śliwa, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Grupie Azoty Puławy. – Cieszymy się z każdej inwestycji, która powstaje w Puławach. Będą to nowe miejsce pracy. Ale czekamy na bliższe informacje, czym będzie zajmować się nowa instytucja.
O potrzebie budowy takiego centrum badawczego mówiło się w mieście od kilku lat. Miało ono powstać we współpracy z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Obecnie w tej instytucji zlokalizowane są laboratoria Grupy Azoty.
– Biotechnologia to przyszłość i w tym kierunku należy podążać – mówi prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Tomasz Szymajda. – Podobnie funkcjonują inne duże zakłady chemiczne na świecie. My nie możemy zostać z tyłu. To bardzo wielki sukces, że takie Centrum powstaje właśnie w Puławach, z zakładzie, który ma ogromny potencjał. Pamiętajmy, że Puławy to miasto instytutów. Mamy bardzo dobrą kadrę naukową w skali kraju. Inwestycja pozwoli rozwinąć to, o czym myśleliśmy od lat.
Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się w sierpniu tego roku i potrwa do końca lipca 2022 roku.
ŁuG / opr. ToMa / SzyMon
Fot. www.pulawy.com