Innowacje dla zmotoryzowanych. 40 startupów prezentuje się w Lublinie

001 1119

Autorzy startupów z całej Europy przyjechali do Lublina. Zanim dostali zaproszenie do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, zostali starannie wyselekcjonowani z ogromnej liczby tego typu młodych firm. Projekty będą oceniane przez komisję w ramach projektu IMPACT Connected Car. Poprzednie edycje odbyły się we Francji i Hiszpanii.

– Startup zaczyna się od pomysłu – wyjaśnia Paweł Bryda z Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Jego autorem jest przedsiębiorca lub naukowiec. To wynalazek lub nowe rozwiązanie, które jest w trakcie zastrzegania lub patentowania i ma zostać skomercjalizowane. Naszym zadaniem jest pomoc młodym w tym, by rozwijali swoje biznesy. Łączymy pomysły z inwestorami, a więc finansami.

Do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego zjechali twórcy 40 startupów, by walczyć o sfinansowanie swoich idei. – Te startupy skupiają się głównie na rynku motoryzacyjnym. Jest wiele pomysłów dotyczących technologii przyszłości. To ułatwienia dotyczące m.in. korzystania z samochodów, ich parkowania czy tankowania – wymienia Michał Pukacz, koordynator projektu.

Większość z twórców tych startupów to panowie. Panie reprezentują siostry ze Lwowa, które działają w dziedzinie aut na prąd. – Nasza mobilna aplikacja pokazuje lokalizacje ładowarek samochodowych na całym świecie. Jej unikalną funkcją jest natomiast możliwość rezerwacji stacji. Chodzi także np. o zabukowanie pokoju hotelowego w pobliżu. To ważne, ponieważ ładowanie trwa 12 godzin i kierowca potrzebuje miejsca na odpoczynek.

– LPNT jest partnerem, który zrzesza 17 różnych organizacji ogólnoświatowych – podkreśla Dariusz Stefaniuk, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Młode firmy mogą uzyskać do 60 tysięcy euro na swoje innowacje. Te muszą być wprowadzone w ciągu 6-9 miesięcy. Oznacza to konieczność gotowości do podpisania umowy z koncernami.

Dziś (12.02.2019) odbyła się rejestracja startupów, jutro – prezentacja przed komisją. 14 lutego br. nastąpi podsumowanie i ogłoszenie wyników.

Polska jest reprezentowana przez jeden startup, ale – jak zapewnia koordynator projektu – znaleźć się w takim gronie, jakie odwiedziło Lubelski Park Naukowo-Technologiczny – to świadczy o wysokiej randze tego pomysłu.

JZoń / opr. MatA

Fot. www.lpnt.pl

Exit mobile version