Lubelski IPN zapowiada kolejne prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Na tzw. „Lubelskiej Łączce” spoczywają tam szczątki więźniów Zamku Lubelskiego – żołnierzy Armii Krajowej i członków innych organizacji niepodległościowych zamordowanych w latach 40. i 50. przez funkcjonariuszy UB.
– Co więcej, jeszcze w tym półroczu poznamy nazwiska kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy – zapowiada Artur Piekarz, pełniący obowiązki naczelnika Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie. – Nie tylko w Lublinie, ale i na Lubelszczyźnie poszukujemy szczątków legend podziemia, nie tylko z terenu naszego województwa, ale i z całej Polski. Szukamy między innymi kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Do tej pory udało nam się znaleźć tylko fragment żuchwy. Poszukujemy też podporucznika Henryka Wieliczki ps. „Lufa”, jednego z najbitniejszych dowódców szwadronów 5 Brygady Wileńskiej AK majora Łupaszki.
Prace dotyczące identyfikacji szczątków żołnierzy ekshumowanych w ubiegłym roku na cmentarzu przy ul. Unickiej dobiegają końca. – Identyfikacja jest bardzo trudna – stwierdza Rafał Kaliszuk z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Często powtarzamy badania, dlatego że musimy mieć stuprocentową pewność, iż wszystko zostało wykonane jak najbardziej poprawnie. Myślę, że będzie to już klarowało się „na dniach” i będziemy mogli wtedy przekazać pełne opinie do lubelskiego IPN-u.
Pierwszą ekshumację na cmentarzu przy Unickiej lubelski IPN przeprowadził w styczniu 2017 roku. – Prace są kontynuowane. Co roku poznajemy kolejne dane – mówi dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Marcin Krzysztofik. – Podaliśmy informacje dotyczące odnalezienia 6 osób na terenie Lubelszczyzny. 5 z nich zostało odnalezionych na cmentarzu przy ulicy Unickiej w toku prac prowadzonych w 2017 roku. Natomiast w roku 2018 przeprowadziliśmy na tej nekropoli 6 ekshumacji.
CZYTAJ TAKŻE: Szczątki kolejnych pięciu osób odnalezione na „Lubelskiej Łączce”
Ofiary komunistycznych zbrodni zakopywano nocą w bezimiennych, często wspólnych dołach. Obecnie w miejscach ich pochówku znajdują się późniejsze nagrobki, co utrudnia prace.
Dotychczas na tzw. „Lubelskiej Łączce” udało się odnaleźć i zidentyfikować szczątki między innymi pułkownika Mariana Pilarskiego ps. „Jar” czy kapitana Stanisława Biziora ps. „Eam”, a także Józefa Domańskiego ps. „Paweł”, „Łukasz”, „Znicz” i Stanisława Marciniaka ps. „Niewinny”, „Janusz”.
TSpi / opr. ToMa
Fot. archiwum