Jaką rolę pełnią rady dzielnic? Ostatnie chwile na zgłoszenia kandydatów przed wyborami

dzielnia

Zbliżają się wybory do rad dzielnic w Lublinie. Niestety, w związku z tym, że w niektórych dzielnicach zgłosiło się niewielu kandydatów, wydłużono termin przyjmowania tych zgłoszeń. Czy wiemy, co to są rady dzielnic, czym się zajmują i jakie mają uprawnienia?

– Rady dzielnic mają rolę opiniodawczą – mówi Jadwiga Mach, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Lublina: – Poza jedynym wyjątkiem, który dotyczy podziału rezerwy celowej, tak naprawdę nie decydują. Decyzje należą do rady miasta. Niemniej jednak, opinie, wnioski i propozycje składane przez członków rad dzielnic, są bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji radnych, a także prezydenta, czyli organu wykonawczego.

– Rady dzielnic są jak najbardziej potrzebne, natomiast to, że jest małe zainteresowanie wynika z tego, że nie są to wybory polityczne, nie kandydują tu znane osoby z telewizji, nie ma banerów czy bilbordów – mówi Ryszard Milewski, radny dzielnicy Śródmieście: – Istotne jest też to, że kompetencje rad dzielnic nie są niestety duże – generalnie rady dzielnic wydają opinie.

– To, jak skuteczna jest rada, zależy od jej działalności – zaznacza Jadwiga Mach: – Jeżeli rada poważnie traktuje swoją pracę społeczną, zbiera się systematycznie, ma jakiś harmonogram spotkań, jeśli te spotkania i dyżury się odbywają i zawsze można ustalić jakie zadania priorytetowe dla danej rady istnieją, wtedy można skutecznie oddziaływać na władzę gminy.

– Miasto może wziąć opinię pod uwagę lub nie – dodaje Ryszard Milewski: – Na przykład inwestycja dość istotna dla dzielnicy Śródmieście i Wieniawy, przebudowa al. Racławickich i ulicy Lipowej – tam była opinia negatywna co do aktualnego projektu Rady Dzielnicy Śródmieście, Rady Dzielnicy Wieniawa i jeszcze dodatkowo Rady Kultury Przestrzeni. Mimo to, inwestycja w tym roku powinna ruszyć.

– Bezpośredni kontakt z tymi organami jest pomocny nawet przy budżecie, gdzie wskazujemy na istotne dla mieszkańców danego terenu potrzeby – mówi Józef Tomasz Kazimierczak, przewodniczący Rady Dzielnicy Szerokie: – Mogą być one uwzględnione przez radnych i prezydenta bądź nie, ale to zawsze jest jakiś plus, że mają świadomość potrzeb tych ludzi, których bezpośrednio sami nie mogliby zweryfikować, bo miasto jest dużym terenem.

Wybory do rad dzielnic odbędą się w Lublinie 10 marca. Zgłaszać kandydatury do rad można do 15 lutego od godziny 15.00 do 16.30 w pokoju numer 3 lubelskiego ratusza.

JZon (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version