Place zabaw, boiska i blisko 10 kilometrów oświetlonych ścieżek. Właściciel Górek Czechowskich w Lublinie – spółka TBV Investment – przedstawiła szczegóły dotyczące planu parku naturalistycznego, jaki miałby powstać na tym terenie.
– To 75 hektarów powierzchni, w tym 13 ha obszarów ściśle chronionych – mówi architekt krajobrazu Piotr Szkołut. – Główna idea opiera się o trzy filary. Jednym z nich jest ochrona środowiska przyrodniczego i walorów, które posiada aktualnie ten teren. Drugi element to ekologia i edukacja ekologiczna. I wreszcie udostępnienie tego obszaru mieszkańcom w większym stopniu niż teraz. Mamy szeroki program rekreacyjno-sportowy. Obecnie ten teren podlega degradacji i wymaga ochrony czynnej. Należy podjąć działania, które pomogą siedliskom roślin oraz zwierząt, by mogły się tu utrzymać. Nasz program parku przewiduje takie działania.
– Górki stanowią własność prywatną. Zgodnie z obecnie obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego 30 hektarów tego parku jest przeznaczonych pod zabudowę. Można realizować tu inwestycje budowlane w zakresie usług, handlu, sportu i rekreacji – wymienia adwokat Krzysztof Klimkowski, pełnomocnik spółki TBV. – 75 hektarów to tzw. tereny zielone, na których taka zabudowa jest niedopuszczalna. Tu miałby powstać park naturalistyczny, który inwestor chce przekazać miastu. Obszar jest niemal tak duży jak Łazienki Królewskie w Warszawie. Ma szansę stać się wizytówką Lublina w Polsce.
– Lublin musi się rozwijać. Potrzebuje terenów inwestycyjnych. Nowe mieszkania to żywotna potrzeba miasta – podkreśla architekt Bolesław Stelmach. – Park zostanie urządzony przez inwestora i przekazany miastu dla mieszkańców. W zamian za to Lublin musi zgodzić się, by na tych terenach powstały inwestycje mieszkaniowe.
– Górki Czechowskie to dla Czechowa klimatyzator. Jeśli zabierzemy 30 hektarów, mieszkańcy odczują zmianę temperatury na wyższą. Przełoży się to na jakość powietrza – przewiduje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie.
– Były robione wstępne prace modelowania przepływu powietrza. Ten korytarz będzie dalej funkcjonował w skali wystarczającej dla przewietrzania tej części miasta – stwierdza Marian Harasimiuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
O zmianie funkcji planu zagospodarowania Górek Czechowskich mają wypowiedzieć się mieszkańcy Lublina. Referendum w tej sprawie zaplanowano 7 kwietnia tego roku.
Tymczasem lubelscy radni powołali specjalną komisję wyborczą, która zajmie się przeprowadzeniem całej procedury w dniu głosowania. – Jej członkowie będą mieli sporo pracy – zapowiada Michał Krawczyk, przewodniczący Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka. – Zbiorą protokoły, podsumują liczbę głosów, ogłoszą też ostateczne wyniki.
Pierwsze posiedzenie komisji zaplanowano na początek marca. Do połowy tego miesiąca prowadzony ma być też nabór mieszkańców do obwodowych komisji wyborczych.
MaTo / opr. MatA
Fot. materiały TBV