Podziemia hrubieszowskie od dawna pobudzają wyobraźnię. Przez długi czas krążyły o nich opowieści. W ostatnim czasie wiele mówiło się o potencjale turystycznym tego miejsca. Teraz wreszcie stoi przed szansą, by zostało w pełni zaprezentowane światu.
Władze miasta planują ich zabezpieczenie, renowację i adaptację. Chodzi o zapobieganie katastrofie budowlanej, ale także odkrycie potencjału turystycznego. To kolejny etap projektu pod hasłem „Modelowa rewitalizacja śródmieścia Hrubieszowa”.
– W końcu zebrało się kilka osób, które chciały sprawdzić ile prawdy jest legendach. Postanowiliśmy, że sprawdzimy, co jest na rzeczy. Legendy okazały się prawdą – mówi wiceprezes Stowarzyszenia „Podziemny Hrubieszów” Łukasz Krawczyk.
– W świetle dzisiejszej wiedzy – podziemia hrubieszowskie, to jest obszar naprawdę duży. Według różnych źródeł są to setki, a może nawet tysiące metrów długości. Niektóre relacje mówią, że są one trzykondygnacyjne, z różnych okresów historycznych. Z najrozmaitszych powodów, nie tylko tych przyrodniczych, wiele z nich się po prostu pozawalało, część zostało zasypanych, bo groziło katastrofą budowlaną, ale myślę, że jest wciąż mnóstwo pustych powierzchni w naszym mieście, które wciąż czekają na odkrycie – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.
– Mamy gotową inwentaryzację podziemi, którą przygotowywała Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze z Krakowa. Wiemy już, gdzie podziemia występują, a gdzie mieliśmy mylne dane – mówi Wojciech Czernych zajmujący się projektem modelowej rewitalizacji miast w Hrubieszowie. – Planowana trasa będzie mieć około 200 metrów i będzie przebiegać od tzw. kozackiego rogu do skwerka przy ul. plac Wolności – tłumaczy.
Pierwsze pisemne wzmianki o podziemiach w Hrubieszowie pochodzą z XIX wieku, jednak datowanie niektórych cegieł wskazuje na XVII wiek. Początki podziemi mogą sięgać nawet okresu Jagiellonów, a więc czasów, gdy w Hrubieszowie stał zamek.
Tunele biegną nie tylko na terenie gminy Hrubieszów. Właścicielami fragmentów są PSS Społem i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Burmistrz Miasta Hrubieszowa zawarła umowy z obydwoma podmiotami, by kontynuować tam odkrywanie podziemi.
AlF / opr. SzyMon
Fot. Łukasz Krawczyk