Lublin będzie współpracować z Wilnem w dziedzinach oświaty, nauki, kultury i przedsiębiorczości. List intencyjny podpisali w stolicy Litwy prezydent Lublina i mer Wilna.
Jak powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk, nawiązanie współpracy między miastami ma symboliczny charakter, gdyż w tym roku obchodzimy 450-lecie zawarcia polsko-litewskiej Unii Lubelskiej.
– To połączenie Lublina i Wilna w wymiarze kulturalnym czy w wymiarze debaty naukowej zamienić się powinno w konkretne projekty – zaznaczył prezydent Lublina i dodał, że jest to pierwszy krok do zawarcia umowy partnerskiej.
Współpraca Lublina i Wilna w tym roku ma dotyczyć przede wszystkim kultury. W maju w Lublinie odbędzie się wielka konferencja poświęcona Unii Lubelskiej. Litewska stolica włączy się też między innymi w lubelską Noc Kultury w czerwcu czy lipcowy Festiwal Pieśni i Tańca Dwóch Narodów, gdzie spotkają się zespoły folklorystyczne z Polski i Litwy.
– Wilno jest dla nas bardzo ważnym miastem, dlatego że staramy się specjalizować aktywność Lublina w Europie Środkowo-Wschodniej. Takiego wspólnego dziedzictwa lubelsko-wileńskiego nie będziemy jednak mieć nigdzie – powiedział Krzysztof Żuk. Dodał, że Lublin też chce być obecny w życiu Litwy.
Mer Wilna Remigijus Szimaszius podkreślił, że zacieśnienie współpracy z Lublinem jest logiczne z punktu widzenia litewskiej stolicy, bo jest to miasto znane i ważne dla Litwinów.
– Z punktu widzenia historii ważne jest, aby zrozumieć, że dzięki Unii Lubelskiej Litwa nie utraciła swojej niezależności, ale zyskała partnera w walce przeciw wspólnym wrogom – zaznaczył Szimaszius.
Wilno w Lublinie ma być też obecne podczas Jarmarku Jagiellońskiego oraz Europejskiego Festiwalu Smaku, który odbędzie się na początku września. Jego tegoroczna edycja zostanie poświęcona przede wszystkim Litwie.
RL / IAR / opr. SzyMon
Fot. @prezydentZuk