Lublin, wspólnie z Kielcami, zwyciężył w konkursie „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Kozi Gród dostanie ponad 3,5 miliona złotych na wdrożenie innowacyjnych pomysłów w mieście.
Prace nad nową wizją rozwoju Lublina rozpoczną się w tym tygodniu od budowy mapy kluczowych obszarów w gronie osób reprezentujących środowiska nauki, kultury, biznesu oraz społecznych organizacji. W kolejnej fazie projektu, pomysły Lublinian zostaną przepracowane przez Grupy Robocze złożone z ekspertów, mieszkańców oraz środowisk społeczno-zawodowych.
– Opracowanie strategii potrwa 2 lata – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Wspólnie z mieszkańcami chcemy zastanowić się, jak ma wyglądać nasze miasto do 2030 roku lub nawet później. Inwestycyjnie nieco zmienimy kierunki działania z infrastruktury technicznej na społeczną.
Prace nad nową wizją rozwoju Lublina rozpoczną się w tym tygodniu od budowy mapy kluczowych obszarów. – Do prowadzenia tego spotkania zaprosiliśmy Natalię Hotalską to jedna z najbardziej znanych osób badających przyszłość miast w Polsce. Spotkań otwartych lub w gronie ekspertów będzie bardzo dużo – dodaje Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.
Rezultatem trwającego prawie 2 lata procesu ma być wypracowanie z udziałem mieszkańców miasta wizji Lublina w 2030 roku. Lublin jest jednym z dwóch miast powyżej 100 000 mieszkańców, jakie otrzyma grant z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na realizację idei Human Smart Cities.
ZAlew / TSpi
Fot. pixabay.com