Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego lubelscy przewodnicy zorganizowali spacer „Szlakiem cechów rzemieślniczych od XV do XXI wieku”.
– Przewodnik zawsze coś podpowie, a widzimy tyle, ile na dany temat wiemy – mówi prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych w Lublinie, Maria Wiśnioch-Filo. – Są też różne smaczki i atrakcje, które nie zawsze znajdą się w jednej publikacji poświęconej historii Lublina. Stąd ważny jest bezpośredni kontakt z osobą oprowadzającą, która dzieli się swoją pasją, kocha to miasto i chce zarazić innych piękną, bogatą historią Lublina.
W spacerze wzięło udział kilkadziesiąt osób – zarówno lublinian, jak i turystów. – Na poznawanie ciekawych miejsc zawsze trzeba znaleźć czas – mówią uczestnicy spaceru. – To ciekawy temat i myślę, że z książek się tego nie dowiemy. Jeżeli jesteśmy na spacerze z przewodnikami, możemy coś dopytać.
Uczestnicy spaceru dowiedzieli się, jak wyglądało kształcenie uczniów na czeladników i mistrza, jakie cechy opiekowały się kaplicami w farze św. Michała Archanioła i basztami obronnymi, a także do czego służyła skrzynia cechowa. W Domu Rzemiosła przy Rynku zobaczyli księgi różnych cechów rzemieślniczych, a w Muzeum Historii Miasta w Bramie Krakowskiej obejrzeli wyroby lubelskich rzemieślników, pieczęcie i dokumentu cechowe doby jagiellońskiej oraz te z przełomu XIX i XX wieku. Spacerowicze przyjrzeli się też wyrobom złotników, zgromadzonym w skarbcu bazyliki ojców dominikanów.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został ustanowiony w 1989 roku. Ideą tego dnia jest pokazanie pracy przewodnika lokalnym społecznościom i władzom oraz uświadomienie wpływu przewodników na kreowanie wizerunku miasta czy regionu.
MaTo / MaK / opr. ToMa
Na zdj. Spacer „Szlakiem cechów rzemieślniczych od XV do XXI wieku”, Lublin, 23.02.2019, fot. Piotr Michalski
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem