Lubelskie uczelnie przygotowują specjalne zajęcia dla uczniów szkół średnich. Pierwsze rozpoczną się już podczas ferii. W dużej mierze są one skierowane do tegorocznych maturzystów. Będzie można zgłębić swoją wiedzę z fizyki, chemii czy przedmiotów humanistycznych.
Wykładowcy akademiccy podpowiedzą, jak przygotować się do matury i jak rozwiązywać skomplikowane zagadnienia.
– Cykl spotkań pod hasłem „Uniwersyteckie powtórki przed maturą” przygotował Uniwersytet Otwarty KUL – informuje dyrektor tej instytucji Anna Tarnowska-Waszak. – Podczas zajęć proponujemy powtórki ze wszystkich przedmiotów, które można zdawać na maturze: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, włoskiego i francuskiego, wiedzy o społeczeństwie, filozofii, biologii i chemii. Ciekawostką jest język łaciński i kultura antyczna. Można sobie tak ułożyć grafik, żeby brać udział w zajęciach z kilku przedmiotów. Mocną stroną naszych spotkań jest nie tylko duża porcja wiedzy, ale też możliwość porozmawiania z prowadzącymi, dopytania się ich. Spotykamy się w weekendy, zaczynając od 15-16 marca. Na zajęcia można zapisywać się od 20 lutego.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował z kolei zajęcia z fizyki. – Pogotowie przedmaturalne z fizyki to pięciodniowy cykl zajęć. Każdego dnia uczniowie wysłuchają wykładu, połączonego z doświadczeniami. U nas mają okazję zobaczenia doświadczeń, które często nie są wykonywane w szkołach. Zajęcia skierowane są do wszystkich, którzy chcą uczyć się fizyki i zdawać ją na maturze. Mamy nadzieję, że wśród słuchaczy kursu będzie kilku naszych przyszłych studentów – opowiada prof. Michał Warda z Instytutu Fizyki UMCS.
Zajęcia dla przyszłych maturzystów przygotował również Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. – Organizujemy próbną maturę z chemii dla wszystkich tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z tego przedmiotu. Rejestracji chętnych należy dokonać do 28 lutego. Dla trzydziestki najlepszych maturzystów będziemy mieli później warsztaty, które odbędą się w kwietniu. Młodzież będzie na nich wykonywać doświadczenia, jakie są przedmiotem zadań maturalnych – mówi dr Jadwiga Stachowicz z Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Lubelskiej młodzieży podoba się koncepcja zajęć. – Myślę, że to jest fajna sprawa, bo zajęcia są darmowe. Każdy może z tego skorzystać i zamiast samemu zastanawiać się, co zrobić z tym zadaniem, można tam pójść nawet ze znajomymi – mówi jedna z młodych mieszkanek Lublina.
Przedstawiciele uczelni proszą o jak najszybsze zgłoszenia. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje można odnaleźć na stronach internetowych lubelskich uczelni.
PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum