Mecenas o formach pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

dsc 8656

Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który potrwa do 24 lutego. To kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, która związana jest z obchodzonym 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Z bezpłatnej pomocy między innymi prawników, psychologów i policjantów może skorzystać każdy, kto czuje się pokrzywdzony przestępstwem. W Polsce co roku około 200 tysięcy osób pada ofiarą przestępstw i każdemu w związku z tym należy się pomoc państwa. Jest ona możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości.

Wsparcie oferują także ośrodki i punkty pomocy pokrzywdzonym, które są dla nich dostępne przez cały rok.

– 1 stycznia został uruchomiony tzw. Fundusz Sprawiedliwości, który ma za zadanie finansować pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. W ramach takiej pomocy możemy zaoferować bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną i psychiatryczną, ale także pomoc rzeczową, czyli taką która pozwoli zniwelować skutki przestępstwa i wyjść na tzw. prostą. W ramach tego funduszu możemy np. pokryć rachunki osoby, która w wyniku przestępstwa znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej; możemy sfinansować kurs doszkalający, żeby ktoś taki mógł wrócić na rynek pracy – mówi mecenas Anna Wieczorek-Poleszak (na zdj.), która była gościem porannego programu Radia Lublin. 

W tym roku na ośrodki pomocy Fundusz Sprawiedliwości przeznaczył już około 50 milionów złotych. Resort sprawiedliwości, który jest dysponentem Funduszu, planuje również uruchomienie ośrodków rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków i telefonicznej Linii Pomocy Pokrzywdzonym.

W ramach akcji porady prawne udzielane są bezpłatnie. Szczegółowe informacje zainteresowani znajdą m.in. na stronie internetowej www.ora.lublin.pl oraz www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl.

WB / IAR / opr. SzyMon

Fot. Weronika Pawlak

CZYTAJ TAKŻE: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – 19-25.02.2018

Exit mobile version