W Lublinie działa już kompleksowy ośrodek opieki onkologicznej przy ulicy Radziwiłłowskiej 13. Jako jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju gwarantuje nową jakość leczenia osób chorujących na nowotwory. Jest także ważnym punktem na mapie naukowej Polski. Tutaj znajduje się przeniesiona z ul. Staszica Klinika Chirurgii Onkologicznej wraz z Zakładem Chemioterapii oraz Zakład Radioterapii.
– Na pacjentów czeka najnowocześniejszy sprzęt, 26 łóżek szpitalnych oraz profesjonalny personel – mówi Adam Borowicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – Naszym głównym celem było stworzenie kompleksowego ośrodka. W jednym obiekcie pacjent będzie miał całościową opiekę: od diagnostyki, poprzez leczenie (operacje, chemioterapie i radioterapie) aż do całkowitego zakończenia kuracji. Nie będzie musiał chodzić, szukać i czekać na pomoc medyczną.
– W niewielkim, ale nowoczesnym budynku pracuje zespół wielodyscyplinarny, składający się z: chirurgów onkologicznych, onkologów klinicznych oraz radioterapeutów – wymienia Wojciech Polkowski, kierownik Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Mamy więc możliwość nie tylko leczenia chirurgicznego, ale jednocześnie napromieniania w polu operacyjnym w sposób bardzo selektywny i precyzyjny. Czas oczekiwania na operację nie będzie dłuższy niż 2 tygodnie – dodaje. – Taki ośrodek onkologiczny – jako kolejny w Lublinie i całym regionie – jest niezbędny. Potrzeby rosną z roku na rok. Drugim nowotworem najczęściej występującym w Polsce i w Europie jest rak jelita grubego. Liczba zachorowań rośnie. Narasta również częstość występowania czerniaka. Nie ubywa pacjentów z nowotworem układu pokarmowego oraz pań chorujących na raka piersi.
– Jako drugi ośrodek w kraju dysponujemy dwoma akceleratorami liniowymi – podkreśla Dagmara Nycz-Bedońska, kierownik Zakładu Radioterapii. – Posiadamy akcelerator mobilny, który umożliwia realizację radioterapii śródoperacyjnej. Jesteśmy jedyną placówką w Polsce, która posiada Mobetron ze zintegrowanym systemem planowania radioterapii. Sprzęt ten umożliwia napromienianie pacjenta w trakcie zabiegu operacyjnego. Przekłada się to na skrócenie całego procesu leczenia. Dzięki temu urządzeniu unikamy ryzyka błędu lokalizacyjnego oraz zmniejszamy objętość zdrowych tkanek, które mogłyby znaleźć się w polu napromieniania (w porównaniu z radioterapią pooperacyjną). Techniki te skierowane są do pacjentek z rakiem piersi i chorujących na nowotwór przewodu pokarmowego.
– Tzw. lasery Lab pozwalają na wykonywanie wirtualnych symulacji. To wstępne planowanie, dzięki któremu lekarz może zasymulować plan leczenia pacjenta. My, jako fizycy, musimy tylko skalkulować dawkę – wyjaśnia Marta Wachowicz, szefowa Zakładu Fizyki Medycznej.
Budowa ośrodka przy ul. Radziwiłłowskiej w Lublinie kosztowała ponad 70 milionów złotych.
PaSe / opr. MatA
Nowy ośrodek kompleksowej opieki onkologicznej przy ul. Radziwiłłowskiej, Lublin, 27.02.2019, fot. Piotr Michalski
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem