W Lublinie działa już kompleksowy ośrodek opieki onkologicznej przy ulicy Radziwiłłowskiej 13. Jako jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju gwarantuje nową jakość leczenia osób chorujących na nowotwory. Jest także ważnym punktem na mapie naukowej Polski. Tutaj znajduje się przeniesiona z ul. Staszica Klinika Chirurgii Onkologicznej wraz z Zakładem Chemioterapii oraz Zakład Radioterapii.
– Na pacjentów czeka najnowocześniejszy sprzęt, 26 łóżek szpitalnych oraz profesjonalny personel – mówi Adam Borowicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – Naszym głównym celem było stworzenie kompleksowego ośrodka. W jednym obiekcie pacjent będzie miał całościową opiekę: od diagnostyki, poprzez leczenie (operacje, chemioterapie i radioterapie) aż do całkowitego zakończenia kuracji. Nie będzie musiał chodzić, szukać i czekać na pomoc medyczną.
– W niewielkim, ale nowoczesnym budynku pracuje zespół wielodyscyplinarny, składający się z: chirurgów onkologicznych, onkologów klinicznych oraz radioterapeutów – wymienia Wojciech Polkowski, kierownik Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Mamy więc możliwość nie tylko leczenia chirurgicznego, ale jednocześnie napromieniania w polu operacyjnym w sposób bardzo selektywny i precyzyjny. Czas oczekiwania na operację nie będzie dłuższy niż 2 tygodnie – dodaje. – Taki ośrodek onkologiczny – jako kolejny w Lublinie i całym regionie – jest niezbędny. Potrzeby rosną z roku na rok. Drugim nowotworem najczęściej występującym w Polsce i w Europie jest rak jelita grubego. Liczba zachorowań rośnie. Narasta również częstość występowania czerniaka. Nie ubywa pacjentów z nowotworem układu pokarmowego oraz pań chorujących na raka piersi.
– Jako drugi ośrodek w kraju dysponujemy dwoma akceleratorami liniowymi – podkreśla Dagmara Nycz-Bedońska, kierownik Zakładu Radioterapii. – Posiadamy akcelerator mobilny, który umożliwia realizację radioterapii śródoperacyjnej. Jesteśmy jedyną placówką w Polsce, która posiada Mobetron ze zintegrowanym systemem planowania radioterapii. Sprzęt ten umożliwia napromienianie pacjenta w trakcie zabiegu operacyjnego. Przekłada się to na skrócenie całego procesu leczenia. Dzięki temu urządzeniu unikamy ryzyka błędu lokalizacyjnego oraz zmniejszamy objętość zdrowych tkanek, które mogłyby znaleźć się w polu napromieniania (w porównaniu z radioterapią pooperacyjną). Techniki te skierowane są do pacjentek z rakiem piersi i chorujących na nowotwór przewodu pokarmowego.
– Tzw. lasery Lab pozwalają na wykonywanie wirtualnych symulacji. To wstępne planowanie, dzięki któremu lekarz może zasymulować plan leczenia pacjenta. My, jako fizycy, musimy tylko skalkulować dawkę – wyjaśnia Marta Wachowicz, szefowa Zakładu Fizyki Medycznej.
Budowa ośrodka przy ul. Radziwiłłowskiej w Lublinie kosztowała ponad 70 milionów złotych.
PaSe / opr. MatA
Nowy ośrodek kompleksowej opieki onkologicznej przy ul. Radziwiłłowskiej, Lublin, 27.02.2019, fot. Piotr Michalski