22 lutego obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej – święto skautów i harcerzy. Ma on jednoczyć młodych ludzi na całym świecie, bez względu na narodowość czy kolor skóry. Został ustanowiony w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella i jego żony Olave.
– Dla każdego harcerza to wyjątkowy dzień w roku. Jest miedzy innymi okazją do rozmowy o tym, czym jest dla nas harcerstwo – podkreśla komendantka Hufca ZHP Lublin, phm. Małgorzata Wyrostek. – Dla mnie harcerstwo jest służbą dla innych ludzi. Jest też ogromem radości. To uśmiech harcerza, który cieszy się z zabaw dla niego przeprowadzanych; wdzięczność i dobre słowo od instruktorów, z którymi współpracuję. A przede wszystkim jest to braterstwo, wspólnota ludzi połączonych jednym celem. Dbamy o kształcenie patriotyzmu, o to, aby harcerze byli dumni z tego, że są Polakami. By potrafili mówić o swej ojczyźnie.
– Harcerstwo stało się częścią mojego życia, której nie da się już pozbyć. To bycie dla innych, praca z innymi, praca z młodzieżą. Daje bardzo dużo satysfakcji i uśmiechu – stwierdza phm. Jakub Stachnio, zastępca komendantki 5. Szczepu Harcerskiego „Synergia”. – Wszystko, co robimy harcersko, ma później procentować w dorosłym życiu tych młodych ludzi. Staramy się ich ukształtować; pokazać wartości, którym powinni się kierować i dzięki, którym nasze społeczeństwo może stawać się coraz lepsze.
– Jedną z najważniejszych wartości, która jest nam przekazywana, to współpraca. Kiedy jesteśmy razem, możemy zdziałać o wiele więcej. Możemy też uczyć się od siebie – mówi jedna z harcerek. – Harcerstwo daje mi wiele możliwości. To możliwość zwiedzenia całej Polski i świata, poznania siebie, sprawdzenia się w różnych sytuacjach, zobaczenia, jak to wszystko działa poza ramami wirtualnej rzeczywistości.
– Harcerstwo daje dzieciom i młodzieży mnóstwo sprawności na dalszą część życia. Od kompetencji twardych: ratownictwa, terenoznawstwa, umiejętności poruszania się po lesie, po bardzo dużo kompetencji miękkich, takich jak: współpracę z innymi czy nawiązywanie kontaktów. Przekładając to później na dorosłe życie, harcerz jest wspaniałym, bardzo pożądanym pracownikiem, ponieważ umie odnajdywać się w trudnych sytuacjach i bardzo dobrze współpracuje w grupie – stwierdza phm. Małgorzata Wyrostek.
– Cały czas się rozwijamy. To nie jest tak, że to, co zostało wymyślone 100 lat temu, do tej pory funkcjonuje w ten sam sposób. Mamy podstawy, które wówczas zostały stworzone, ale świat się zmienia i musimy się do tego dostosowywać. Myślę, że to, co oferujemy młodym ludziom, jest bardzo atrakcyjne. Oni nie zawsze to widzą, bo czasami komputer jest ciekawszy. Ale na zbiórkach harcerskich przenosimy tę rzeczywistość wirtualną do świata realnego. Harcerze mogą zagrać w gry znane z komputerów naprawdę, wcielając się w postacie i wykonując zadania w rzeczywistości. Odciągamy ich od komputera, ucząc młodzież funkcjonowania w prawdziwym świecie. I to działa – dodaje Jakub Stachnio.
Największą organizacją harcerską w Polsce jest Związek Harcerstwa Polskiego. W jego szeregach jest 105 tysięcy osób. W ubiegłym roku ZHP świętował stulecie istnienia. Prężnie działają też: Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Harcerskie i Skauci Europy – Zawiszacy.
SuPer / opr. ToMa
Fot. archiwum