Pokarm, który leczy. Wyjątkowa inicjatywa dla wcześniaków w Lublinie

Pierwszy w województwie lubelskim bank mleka powstał w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. To profesjonalne laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem i po badaniu dostarczaniem go potrzebującemu dziecku, które z przyczyn losowych nie może być karmione przez własną mamę. Takich miejsc w całej Polsce jest kilkanaście, nasz region do tej pory był czarnym punktem na mapie kraju.

Karmienie jak leczenie

– Kamienie wcześniaka pokarmem mamy jest dla niego nie tylko żywieniem, ale jest traktowane na równi z leczeniem – przyznaje Justyna Domosud, zastępca kierownika w Banku Mleka. – Zapobiega to martwiczemu zapaleniu jelit i jest w stanie ograniczyć wystąpienie wczesnej sepsy.

– Mleko matki zawsze jest lepsze niż mleko modyfikowane, które nigdy nie dorówna mu składem – zaznacza Katarzyna Bochenek-Lutkowska, mama 2-dniowej Hani.

Kto może oddać mleko?

– Kobiece mleko jest żywą tkanką, posiada dużo komórek odpornościowych, które zwalczają infekcje – mówi dr Monika Wójtowicz-Marzec, kierownik oddziału noworodków w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1. – Mamy muszą być honorowe. Dawstwo mleka musi wynikać z ich postawy altruistycznej. Szukamy kobiet, które uważają, że są w stanie oddać nadwyżkę swojego pokarmu.

– Nie można być dawczynią nie karmiąc swojego dziecka – dodaje Justyna Domosud. – W to nie wliczają się dawczynie, które straciły swoje dzieci. Jednak odbywa się to wyłącznie po konsultacji z psychologiem, jeśli rzeczywiście ukoi to jej ból. Jeśli zaś mama ma dziecko, którego nie karmi, a chce tylko oddawać pokarm to wtedy nie może zostać dawczynią.

– Mamy w planie przekazanie mamie do domu laktatora elektrycznego. Mleko, które chce przekazać do banku zamraża, a sami przyjeżdżamy co ok. 2 tygodnie i transportujemy je do banku mleka – wyjaśnia dr Monika Wójtowicz-Marzec.

Piękna i honorowa inicjatywa

– To niepowtarzalna inicjatywa, która dopiero startuje w naszym szpitalu – przyznaje Anna Guzowska, rzecznik prasowy SPSK1. – Celem stworzenia takiego banku jest zapewnienie pożywienia dzieciom, które przychodzą na świat przedwcześnie. Pokarm może również służyć dzieciom porzuconym w szpitalach. Od lat funkcjonuje pojęcie honorowego krwiodawstwa, mamy nadzieję, że idea honorowego oddawania pokarmu przez mamy również zyska popularność i przekonamy mamy, że warto podzielić się tym cennym pokarmem.

W SPSK 1 w Lublinie rodzi się 50 wcześniaków rocznie. Mleko z banku zostanie dostarczone zarówno pacjentkom placówki, jak w razie potrzeby innym placówkom w naszym regionie i kraju. 

Młode mamy, które zdecydują się na oddanie swojego mleka mogą to zgłosić i uzyskać więcej informacji  pod numerem telefonu 518 130 703.

Realizacja zadania pochłonęła 700 tysięcy złotych, 80% kwoty pochodzi z Ministerstwa Zdrowia, reszta – ze środków własnych szpitala. 

ZAlew / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version