Politechnika Lubelska szuka talentów

001 1146

Konieczność dbania o środowisko to jeden z głównych powodów ogłoszenia przez Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej konkursu pod hasłem „Materiały przyszłości”. Projekt jest skierowany do młodzieży szkół średnich. Uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć koncepcje ekologicznych opakowań żywności lub nowoczesnych materiałów w pojazdach.

– Oba zagadnienia są dziś niezwykle ważne – przekonuje dr inżynier Krzysztof Pałka z Katedry Inżynierii Materiałowej PL. – Opakowania wiążą się z kwestią zagospodarowania odpadów. Przyszłościowe działania proekologiczne powinny zmniejszyć ten problem. Tutaj właśnie oczekujemy kreatywności uczniów, dotyczącą materiałów, z których wytwarzane są opakowania. Drugie zagadnienie dotyczy materiałów w środkach transportu, a konkretnie do ich budowy. To np. samochody, samoloty i pociągi, a tu głównym problemem jest nakład pieniężny na transport tego typu maszyn. Chodzi o zmniejszenie masy, a w związku z tym obniżenie kosztów. Liczymy na to, że wśród autorów rozwiązań przedstawionych w konkursie znajdą się prawdziwe talenty.

– Organizując konkurs, chcieliśmy rozwijać zainteresowania techniczne młodych ludzi i kierować ich uwagę na aktualne problemy, które są rozwiązywane przez pracowników naukowych naszej uczelni – podkreśla Krzysztof Majerski z Katedry Inżynierii Materiałowej PL. – Do udziału zapraszamy zespoły 3-osobowe pod kierunkiem nauczyciela. Pierwszy etap to prace pisemne. Finaliści przygotują także prezentacje multimedialne, które będą wygłaszane w drugim etapie.

– W szkole mamy klasę politechniczną. Uczniowie odwiedzili Politechnikę Lubelską, by uczestniczyć w zajęciach dotyczących budowy współczesnych samolotów i bolidów. Kluczem są nowoczesne materiały – relacjonuje Robert Śnieg, nauczyciel fizyki i matematyki w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. – Tematy konkursu są bardzo trafione i powinny zainteresować uczniów.

– Taka rywalizacja to doskonała okazja do zapoznania się bliżej z tym, co może czekać potencjalnych studentów w czasie studiów w przyszłości – mówią uczniowie. – Dodatkowym atutem są atrakcyjne nagrody (np. tablet czy smartwatch). Najważniejsze jest jednak to, że można stworzyć zespół i pokazać swoje zainteresowania oraz wykazać się umiejętnością inżynierskiego myślenia.

Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do 8 lutego, natomiast prace można nadsyłać do 26 lutego. Finał zaplanowano na połowę marca.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.konkurs-im.pollub.pl.

SuPer / opr. MatA

Fot. www.pollub.pl

Exit mobile version