Rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do akcji włączyły się jednostki policji, sądy, prokuratury i urzędy – również z terenu województwa lubelskiego. Ich pracownicy codziennie do końca tygodnia będą dyżurować i udzielać bezpłatnych porad prawnych.
Na przykład w Sądzie Okręgowym w Lublinie z pomocy będzie można skorzystać w godzinach od 8.00 do 12.00 przy stanowisku nr 6. W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie przy ul. Okopowej w Lublinie prokuratorzy udzielą porad prawnych od 9.00 do 13.00. Do akcji włączyły się także ośrodki pomocy Funduszu Sprawiedliwości – na terenie naszego województwa jest ich ponad 20. Lista z adresami znajduje się na stronie internetowej www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl (fot.).
– Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie – mówi Piotr Sitarski z Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Można liczyć w zasadzie na każdą informację związaną z dziedziną prawa, która dotyczy konkretnego zdarzenia. Pokrzywdzeni dowiedzą się, jaką pomoc mogą uzyskać, do kogo się zwrócić, jakie ewentualnie można podjąć czynności w drodze postępowania karnego. Ale prokuratura zajmuje się nie tylko prawem karnym. Funkcjonuje również na odcinku postępowania cywilnego i administracyjnego. Czyli pokrzywdzeni otrzymają informację w każdej dziedzinie prawa, o która zapytają.
– Takie spotkanie może być pierwszym krokiem do rozwiązania problemu osoby pokrzywdzonej, bo, jeśli dyżurujący prokurator uzyska informację, że zaistnienie wcześniej przestępstwa jest niewątpliwie uprawdopodobnione, może podjąć kroki w kierunku zainicjowania postępowania karnego albo wdrożyć czynności sprawdzające – dodaje Piotr Sitarski.
– Pomoc nie polega na tym, że załatwiamy konkretne sprawy. Możemy pokierować pokrzywdzonego, wskazać, do kogo może się zwrócić, z jakich środków ma możliwość skorzystać. Jeśli na przykład przychodzi on w trakcie postępowania, możemy go pouczyć o uprawnieniach, które mu przysługują, poinformować, o sposobie zaskarżenia jakichś decyzji czy też skierować do instytucji udzielających wsparcia ofiarom przemocy – wyjaśnia Agnieszka Mazurkiewicz-Grzegorczyk, starszy asystent sędziego w wydziale penitencjarnym Sądu Okręgowego w Lublinie.
– Jeśli nie wiemy jeszcze, czy jakieś działanie jest już zakwalifikowane pod Kodeks karny, czy trzeba w jego sprawie występować z oskarżenia prywatnego, wtedy jest jak najbardziej stosowne spotkać się z dzielnicowym czy też w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przyjść do najbliższej jednostki policji. Tam zawsze jest osoba dyżurująca, która wysłucha wersji pokrzywdzonego i wówczas udzieli informacji, czy jest to sprawa dla nas. Jeśli tak, będziemy ją od razu prowadzić z urzędu. Jeżeli nie, poinformujemy, do kogo taki człowiek może się jeszcze zwrócić – stwierdza komisarz Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Na takie spotkanie, jeżeli były przypadki przemocy, warto jest zabrać dokumentację.
Inicjatywa jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Celem spotkań jest zapoznanie osób pokrzywdzonych z ich uprawnieniami w postępowaniu karnym i cywilnym, w tym w szczególności przed sądem.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa do 22 lutego.
RMaj / ZAlew / opr. ToMa / MatA